Виявлено термоядерний вибух на нейтронній зірці

Виявлено термоядерний вибух на нейтронній зірці

Індійські астрономи вивчили маломасивну рентгенівську подвійну систему GX 3+1, виявивши термоядерний спалах.

Про результати спостереження повідомляється у препринті на arXiv.org.

Рентгенівські подвійні системи складаються із звичайної зірки або білого карлика, що передає масу компактній нейтронній зірці або чорній дірі. Ґрунтуючись на масі зірки-компаньйону, астрономи ділять їх на маломасивні подвійні рентгенівські (LMXB) і масивні рентгенівські подвійні (HMXB).

GX 3+1 є стійко яскравим подвійним рентгенівським джерелом, яке було класифіковано як LMXB. LMXB можуть показувати короткочасні спалахи, під час яких спостерігається збільшення рентгенівської світності. Деякі з цих спалахів характеризуються як рентгенівські сплески І типу — термоядерні вибухи, які у поверхневих шарах нейтронних зірок. Перший сплеск типу I від GX 3+1 було виявлено в 1983 році, і з того часу це джерело виявилося дуже активним рентгенівським барстером.

Нові спостереження зафіксували один термоядерний вибух першого типу тривалістю приблизно 15 секунд. Аналізуючи дані, астрономи помітили подвійний пік у кривій блиску спалаху при більш високих енергіях (8-12 кеВ, 12-20 кеВ). Це була відносно швидка подія, що тривала близько двох секунд, протягом якої спалах демонстрував подвійний пік, що вказує на фазу розширення радіусу зірки.

Барстером називають галактичні рентгенівські джерела, що спалахують, що представляють собою акреціруючі нейтронні зірки з орбітальними періодами від декількох годин до декількох днів.

Поділитись