Вчені виявили незвичайно гарячу точку в Антарктиді

Вчені виявили незвичайно гарячу точку в Антарктиді

Японські вчені з’ясували, що в нижній частині льодовика Сірасе в Східній Антарктиді лід тане з дивно великою швидкістю. Результати дослідження причини цього явища опубліковані в журналі Nature Communications.

В ході 58-ї Японської антарктичної експедиції на криголамі «Сірасе» вчені виявили в Східній Антарктиді під однойменним льодовиком нетипову гарячу точку.

У січні і лютому 2017 року дослідники мали рідкісну можливість провести морські спостереження у краю льодовика Сірасе, коли ділянки важкого льоду розійшлися і криголам зміг проникнути в замерзлу затоку Лютцов-Хольм, в який виходить льодовик.

Вчені зібрали дані про температуру і солоність води і рівнях кисню в 31 точці. Об’єднавши цю інформацію з даними радарних спостережень за льодовиком, течіях і вітрах в цьому районі, вони побудували модель циркуляції океану під язиком льодовика.

“Наші спостереження показують, що безпосередньо під язиком льодовика Сірасе лід тане зі швидкістю 7-16 метрів на рік, – наводяться в прес-релізі Університету Хоккайдо слова керівника дослідження, доцента Інституту низькотемпературних наук Дайсуке Хірано (Daisuke Hirano). – Це так само або навіть перевершує швидкість танення під шельфових льодовиком Тоттен, який, як вважалося, має найвищу швидкість танення в Східній Антарктиді – 10-11 метрів в рік “.

Виявилося, що причина незвичайного явища – постійне надходження в основу льодовика теплої води із затоки Лютцов-Хольм. Тепла вода рухається по глибокій підводній долині, а потім піднімається вгору, до основи льодовика, зігріваючи лід знизу, і витікаючи потім з-під льодовика, змішавшись з талими водами.

Вчені виявили, що це танення відбувається цілий рік, але на нього впливають східні прибережні вітри, які змінюються в залежності від сезону. Коли в літній період вітри вщухають, приплив глибокої теплої води збільшується і швидкість танення зростає.

“Ми плануємо включити ці та майбутні дані в наші комп’ютерні моделі, які допоможуть розробити більш точні прогнози коливань рівня моря та зміни клімату”, – говорить Хірано.

Більшість попередніх досліджень взаємодії океану і льоду проводилося на шельфових льодовиках Західної Антарктиди, а льодовикам у Східній Антарктиді приділялося набагато менше уваги, тому що вважалося, що водяні порожнини під більшістю з них холодні, що захищає їх від танення. Але виявилося, що це не завжди так.

Антарктичний крижаний щит, велика частина якого знаходиться в Східній Антарктиді, є найбільшим резервуаром прісної води на Землі. Якщо цей щит розтане повністю, це призведе до 60-метрового підвищення рівня Світового океану.

Згідно з поточними прогнозами, при збереженні нинішніх темпів танення глобальний рівень моря підніметься до 2100 року на один метр, а до 2500 року – більш ніж на 15 метрів. Таким чином, для вчених дуже важливо мати чітке уявлення про те, як тане континентальний лід Антарктики, і більш точно прогнозувати коливання рівня моря.

Поділитись