Вирішити екологічну проблему планети обіцяють вчені зі Швейцарії та Німеччини.
Вони створили установку, яка витягує з повітря вуглекислий газ, змішує із водою. Потім під дією сонячного світла ця суміш перетворюється на гас або метанол. Експериментальна система виробляє екологічно чисте вуглеводневе паливо. Статтю опубліковано в журналі Nature.
Установка виробляє 32 мл метанолу за семигодинний робочий день.
За розрахунками вчених, щоб задовольнити світовий попит, скажімо, на авіаційний гас, який у 2019 році становив 414 мільярдів літрів, потрібно збудувати заводи з виробництва такого палива загальною площею 45 тисяч квадратних кілометрів, що еквівалентно лише 0,5 відсотка пустелі Сахара.
Звичайно, ціна такого палива набагато дорожча за гас. Проте автори сподіваються, що за певної політичної підтримки цю проблему буде вирішено. А ось це вже важливий момент для всіх подібних проривних революційних технологій. Справа в тому, що установки для отримання палива з води та повітря відомі давно, але їх продукт у багато разів дорожчий за традиційні вуглеводні. Одна з причин – ці технології вимагають багато енергії, у тому числі для процесу вилучення з повітря вуглекислого газу. За оцінками фахівців, автомобіль на такому “чудо-бензині” споживає вп’ятеро більше енергії, ніж електрокар. А у сумі парникових газів виділятиметься набагато більше, ніж при використанні бензину чи дизельного палива.
Тобто щодо економіки таке паливо не конкурентне з традиційним. Але все може змінити модна сьогодні “зелена повістка”, яка за ціною не постоїть і відкриває “зелене світло” подібним технологіям.