За оцінками вчених, до 40% викидів вуглекислого газу в світі припадає на частку домашніх господарств.
У зв’язку з цим вчені-дослідники з Ізраїлю, Швеції та Великобританії заявили, що прийшов час встановлювати індивідуальні квоти на викиди парникових газів для кожного громадянина.
Про це повідомляє видання TheMarker.
Так, вони вважають, що рано чи пізно настане день, коли людям доведеться зайвий раз подумати перед тим, як включити будинку світло, купити квиток на літак або заправитися бензином, оскільки кожне подібне дію буде підпадати під певні квоти, за перевищення яких доведеться платити.
Наприклад, фахівці запропонували встановити індивідуальну квоту для кожного дорослого, яка буде встановлювати якийсь ліміт дій, які тягнуть за собою кількість скоєних парникових викидів. Перевищивши цей ліміт, ви повинні будете платити.
Той, хто не встигне використовувати квоту, зможе продати її іншому.
Цю систему запропонував заступник декана Школи сталого розвитку Міждисциплінарного центру в Герцлії професор Яель Параг Коен Мінц.
Пропозиція вже було опубліковано в науковому виданні Nature Sustainability. Схожу ідею вже неодноразово намагалися впровадити в Великобританії, але кожен раз вона натрапляла на опір.
«Індивідуальні господарство в Європі досі не чіпали, намагалися знизити викиди на підприємствах. Але ми бачимо, що існуючі інструменти не допомагають нам домогтися істотного зниження викидів парникових газів. А між тим, на індивідуальні господарства припадає 40 відсотків таких викидів. І якщо ми хочемо до 2030 року істотно знизити викиди, ми не зможемо далі обходити цей сектор стороною. Квоти приведуть до зміни поведінки людей у себе вдома. Причому, в потрібну сторону і в глобальних масштабах , – заявила професор Яель Параг.
На думку вчених, від впровадження такої системи найбільше виграють менш забезпечені верстви населення і домашні господарства з невисокими доходами, оскільки вони споживають менше електрики, роблять менше поїздок, тому їм легше буде дотримуватися введені квоти.
В основному витрати ляжуть на тих, хто звик витрачати велику кількість енергії і продукувати значні викиди парникових газів, проте вони зможуть купити обсяги квот, яких бракує.
Яель Параг вважає, що на покупку квот повинні бути встановлені високі ціни, щоб менш розвинені домогосподарства були зацікавлені в їх продажу.
«Економісти скажуть, що нічого цього не потрібно, тому що в Ізраїлі і так через підвищення акцизу на газ ціни на електроенергію виростуть на 5 відсотків до 2028 року. Але наша система дозволить змінити побутові звички людей. І це набагато більш ефективний шлях до того, щоб знизити викиди, ніж, наприклад, екологічні податки», – зазначає Яель Параг.