У Сирії стартував масштабний науковий проект з порятунку ранньохристиянської спадщини.
Над ним працюють російські фахівці у співпраці з військовими і сирійським міністерством культури.
На опублікованих кадрах видно, як наукові співробітники Російської академії наук (РАН) роблять фотографії однієї з напівзруйнованих церков і розклеюють спеціальні позначки. Пізніше за допомогою комп’ютерної графіки їм вдасться розробити проект відновлення.
Пам’ятник архітектури, якому півтори тисячі років, знаходиться в жахливому стані після військових дій в регіоні. На одній з колон видно слід від снаряда, однак купол уцілів.
«Це можна порівняти, знаєте, напевно, з людиною, що потрапили в аварію, якого привезли на швидкій в лікарню. Добре б, щоб з ним був паспорт, добре, з ним була група крові, є у нього на щось алергія чи ні. Те ж саме з пам’ятниками. Якщо він зруйнувався, потрібно вживати заходів, потрібно розуміти, що з ним робити », – заявила заступник директора Інституту матеріальної культури РАН, керівник проекту «Порятунок ранньохристиянських церков Сирії» Наталія Соловйова.
Робота над проектом розрахована на кілька років. Дослідники з РАН вже побували в провінції Хама і в околицях Ідліб, щоб детально відобразити пам’ятники архітектури і їх пошкодження.
Як вдалося фахівцям РАН, за останні роки в результаті різних зіткнень в регіоні було знищено понад 3 тис. пам’яток культури. Близько 50 тис. перебувають під загрозою зникнення.
23 квітня стало відомо, що влада Сирії планують до 2023 року завершити реконструкцію найбільшого в країні і одного з найбільших на Близькому Сході спортивного комплексу.