У Празі існує система пільг та знижок у громадському транспорті

У Празі існує система пільг та знижок у громадському транспорті

Під час пересування будь-яким видом транспорту в Празі всі пасажири зобов’язані мати проїзний квиток. Якщо ви дуже часто користуєтесь громадським транспортом, то вам вигідніше придбати проїзний абонемент «Літачка». Зараз детальніше ознайомимось із проїзними у Празі.

Разовий квиток

Якщо ви не належите до пільгових категорій громадян, а саме до категорії дітей, осіб похилого віку або до людей з особливими потребами, то вам потрібно придбати разовий квиток за повну вартість.

Паперові квитки продаються на станціях метро, автоматах біля входу до метрополітену та безпосередньо у самому транспорті. На станціях метро та біля входу ви можете придбати квиток як за готівку так і за допомогою банківської карти. В транспорті функціонує тільки банківська карта. Вартість одноразового квитка за півгодини – 30 корун, на півтори години – 40 корун, на цілий день – 120 корун та на 3 дні – 330 корун.

СМС-квитки

Якщо поблизу немає метро або у вас із собою немає банківської картки, то ви можете придбати квиток за допомогою СМС. Для цього потрібно мати чеський номер та кошти на цьому номері. За хвилину-дві до приїзду необхідного засобу громадського транспорту набираємо текст: DPT31 (квиток на 30 хв) або DPT42 (квиток на 1 год 30 хв) і відсилаємо на номер 90206. Через хвилину прийде смс-відповідь із кодом квитка та час його дії. Ці квитки трохи дорожчі за номінальну вартість через необхідність додаткової сплати мобільним операторам. Зате вони найпростіші серед квитків на електронних носіях.

Довготривалі проїзні

Цей варіант підходить для тих, хто їздить регулярно громадським транспортом. Ви можете придбати місячний проїзний для дорослого вартістю 550 корун на місяць, 1480 корун на три місяці та 3650 корун на рік. Даний вид проїзного діє на всі види транспорту в межах міста Прага.

Пільгові проїзні

У празькому громадському транспорті діє багато пільг та знижок, наприклад знижки для дітей, людей похилого віку, з особливими потребами тощо.

Діти до 6 років

Дитина до 6 років може їздити безкоштовно в супроводі особи старше 10 років. Безкоштовно також може їздити особа, яка супроводжує дитину до 3 років, але потрібно підтвердити вік дитини карткою «Дитина до 3 років», посвідченням особи дитини, паспортом тощо.

Діти від 6 до 10 років

Проїзд у громадському транспорті у Празі – 0 корун, але потрібно, щоб дитина засвідчила свій вік, наприклад, учнівським квитком, державним документом із зазначенням імені, прізвища, фотографії та дати народження, карткою «Дитина 6-15 років».

Юніори від 15 до 18 років

У Празі знижка надається лише на проїзний купон для всіх пасажирів віком від 15 до 18 років – незалежно від того, навчаються вони чи ні. Ці пасажири належать до тарифної категорії «Юніор». Знижка надається тільки на місячний, тримісячний або річний купон, для разових поїздок знижки немає.

Студент від 18 до 26 років

Від 18 років пасажири оплачують повну стандартну вартість проїзду. Однак студенти все ще мають право на знижку на проїзний купон, яка діє лише для осіб, віком до 26 років за умов денного навчання у вищій школі, акредитованій в Чехії. Студент має підтвердити право студентським квитком, карткою ISIC із ідентифікатором.

Люди старшого віку від 60 до 65 років

Для проїзду Прагою пенсіонери мають знижку, але треба підтвердити вік посвідченням особи, закордонним паспортом, чіп-картою, зареєстрованою в системі Litačka PID з відповідною віковою програмою «Старші 60-65». Видача чіп-картки або PID-картки оплачується, при цьому необхідно надати свої персональні дані та фотографію. В інших випадках треба придбати повний квиток.

Для людей старшого віку від 65 до 70 років

Проїзд Прагою безкоштовний, але необхідно підтвердити вік за допомогою посвідчення особи чи закордонного паспорта (крім потягів PID), чіп-карти системи Litačka PID з віковою «Старші 65-70». Видача чіп-картки або PID-картки оплачується, при цьому необхідно надати свої персональні дані та фотографію. Якщо особа старшого віку не може підтвердити своє право у встановленому порядку, вона повинна придбати повний квиток.

Особа старше 70 років

Проїзд Прагою безкоштовний, за наявності посвідчення особи або закордонного паспорта (окрім потягів PID), або чіп-картою системи Litačka PID з віковою програмою «Старший 70+».

Особа з тривалими фізичними вадами або вадами здоров’я

Необхідно мати чеське посвідчення ZTP або ZTP/P, з якими транспорт у Празі безкоштовний (крім потягів PID), включаючи компенсаційний допоміжний пристрій, собаку-поводиря або супроводжуючу особу, якщо вони подорожують одночасно з власником чеського посвідчення ZTP або ZTP/P.

ШТРАФ: якщо особа не має дійсного проїзного документа, таку людину можуть оштрафувати на 1500 корун. Втім, сума зменшується до 1000 корун при оплаті на місці, або якщо особа сплачує штраф не пізніше 15 календарного дня від дня контролю.

Марія Стрига, для «Нового формату»

Поділитись