Рівень тривоги у суспільстві РФ досяг абсолютного рекорду

Рівень тривоги у суспільстві РФ досяг абсолютного рекорду

Мобілізація, оголошена путіним після невдалої спроби захопити Україну силами професійної армії, посіяла у масовій свідомості російських громадян паніку та страх небачених раніше масштабів.

Рівень тривоги у суспільстві у другій половині вересня 2022 року підскочив до рекордних значень за всю історію спостережень, випливає з даних Фонду «Громадська думка».

На тижні з 18 по 25 вересня частка громадян, які заявили, що в їхньому оточенні переважають «тривожні настрої», практично подвоїлася – з 35% до 69%. А на тижні, що завершився 2 жовтня, досягла 70%, показало опитування ФОМ, проведене з 73 суб’єктами РФ.

Такої тривоги громадяни не відчували щонайменше з 2010 року, коли фонд почав проводити відповідні дослідження. Попередній максимум страху соціологи зафіксували на тлі пандемії, коли влада оголосила обов’язкову вакцинацію та ввела обмеження на переміщення: наприкінці 2020 року рівень тривожності піднімався до 61-62%.

Початок війни, згідно з опитуваннями ФОМ, підняв рівень тривоги значно менше: з 46% наприкінці січня до 55% на 27 лютого. Після чого частка тих, хто відчуває тривогу, почала знижуватися і влітку трималася близько 40%.

Але масовий призов до армії сотень тисяч людей, перший із 1941 року, «порвав шаблон» громадянам, які звикли сприймати війну лише як тему пропагандистських ток-шоу.

Реальність того, що відбувається, почне доходити до росіян після того, як вони самі, їхні друзі та близькі отримають повістки і повертатимуться до країни в трунах, зазначає політолог Аббас Галлямов.

Поділитись