Постраждала від теракту 11 вересня розповіла, як вижила в трагедії

Постраждала від теракту 11 вересня розповіла, як вижила в трагедії

Рівно 20 років тому дві вежі Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку склалися як карткові будиночки, ставши братськими могилами майже для трьох тисяч осіб.

Самий смертоносний теракт в історії справедливо вважають подією, що перевернув світ: влада багатьох країн радикально переглянули свої погляди на національну безпеку, а США почали кампанію по боротьбі з тероризмом, тривалу на багато років. А ще 11 вересня став поворотним етапом в житті простих людей – кожен американець пам’ятає, де знаходився в той день. Але найважче довелося тим, хто в той фатальний день виявився в самих баштах і безпосередній близькості від торгового центру. Дивом уникнувши смерті, вони до сих пір страждають від хворобливих спогадів, борються з важкими захворюваннями, бояться літаків і висотних будівель. Адвокат і член благодійних фондів Енн-Марі Принципе – одна з тих, хто вижив після повітряної атаки на вежі-близнюки.

Мене звуть Енн-Марі Принципе, і я вижила після терактів 11 вересня 2001 року. У мене був маленький бізнес: я володіла модельним агентством і тоді займалася організацією Тижня моди в Нью-Йорку. Тим вранці я, як зазвичай, йшла на роботу. Пам’ятаю, погода стояла чудова. Я вже увійшла в будівлю поряд з торговим центром і першого літака не бачила. Тільки почула схожий на гуркіт грому різкий звук, з яким він врізався в башту. Я вийшла на вулицю, і хтось сказав, що в вежу врізався літак. Може, це просто нещасний випадок, подумала я. А потім з’явився ще один літак. Було відчуття, що він пролетів прямо у мене над головою.

Знаєте, що було найжахливішим? Невідомість. І хоча все відбувалося на наших очах, ми не розуміли, що це було? Може, на борту було біологічну зброю? Або навіть радіоактивне? У той момент ніхто не знав правди, за винятком людей, які були в тих літаках.

Я заціпеніла, не могла зрушити з місця і не могла зробити абсолютно нічого – тільки стояти і дивитися. З вікон хмарочосів щось падало. Тільки потім я зрозуміла, що це люди … Навколо панував хаос, а я стояла, дивлячись вгору на палаючі будинки, і навіть подумати не могла, що вони можуть обвалитися. А вони впали як карткові будиночки, майже одночасно, і земля тряслася у мене під ногами – тільки в той момент я прокинулася і зрозуміла, що потрібно бігти. Кругом стояв страшний шум, щось скреготало і падало … Досі не розумію, як вижила.

А потім – повна ізоляція і незнання. Через дим і пилу нічого не було видно, зв’язатися з ким-то теж було не можна, адже всі мобільні станції знаходилися на вежах. Навколо не працював ні радіо, ні телевізори, і це тільки провокувало паніку. Хтось сказав, що в повітрі є й інші літаки – а вони і правда пролітали над головою, це були якісь реактивні літаки. Звідки мені знати, чиї вони, американські чи ні? Я була в жаху і вирішила забратися звідти якнайдалі.

Я пішла до західної частини району, в Нижній Манхеттен (близько двох кілометрів в протилежну сторону від Світового торгового центру).

Зрештою я вирішила піти до порому – на станції вже щосили йшла евакуація, людей вивозили на човнах. Шлях додому зайняв кілька годин, тому що транспортна система була фактично паралізована, дороги були закриті, – влада також не знали, що відбувається, і не хотіли, щоб хтось ще постраждав …

З родиною я побачилася вже набагато пізніше, близько 18:00 (через приблизно дев’ять годин після повітряної атаки). До того моменту ми дізналися, що ще один літак врізався в будівлю Пентагону.

Думати про те, скільки життів забрали ті атаки, було нестерпно. Ми розуміли, скільки приблизно людей знаходилося в баштах – щодня на роботу туди ходили по 50 тисяч чоловік. В результаті виявилося, що всього загинуло 2996 осіб (включаючи терористів). Але про це ми дізналися після, а ввечері 11 вересня я боялася, що будуть нові атаки. Я дихала з великими труднощами, мене всю трясло. Не допомагали навіть транквілізатори.

Так минула ніч. На наступний день я вирішила повернутися до башт, адже мій офіс знаходився зовсім поруч, я хотіла побачити, що з ним стало … На щастя, будівля вціліла. Правда, виглядало воно моторошно: розбите скло, всюди якісь уламки, пил і попіл. Втім, пил була всюди, я буквально потопала в ній, поки йшла до офісу. Навколо – уламки, осколки, мертві птахи … Не хочу думати про те, на що ще я могла наступити, крокуючи по руїнах Всесвітнього торгового центру.

Поділитись