Тягар змін: чим відрізняється новий прихід талібів до влади від старого

Тягар змін: чим відрізняється новий прихід талібів до влади від старого

«Талібан» 7 вересня офіційно оголосив Афганістан Ісламським Еміратом.

Він знову прийшов до влади в республіці через 20 років з моменту трагедії в США 11 вересня і 20 років американської військової місії в цій ісламській країні. Як відзначають самі представники руху, вони сильно змінили свої уявлення про життя за законами шаріату: дозволили жінкам працювати, скасували заборону на фотографії. Але і жорстокість не зникла зовсім. ЗМІ згадали перше пришестя угруповання до влади і порівняли те, як жив Афганістан за талібів в кінці 90-х минулого століття і як почуваються люди зараз.

У 1992 році прокомуністичний уряд Мохаммада Наджібулли впала, в Афганістані була встановлена ​​ісламська республіка на чолі з президентом Бурхануддіном Раббані. У листопаді 1994 року таліби захопили південну столицю Кандагар і просунулися далі в центральні райони країни.

Їх спроба захопити в 1994 році і Кабул зазнала фіаско – столичні війська змогли відбити атаки. Міністр оборони Ахмад Шах Масуд спробував запустити національний політичний діалог, щоб провести загальні демократичні вибори. Масуд запросив до участі і «Талібан», проте рух відмовилося, так як не визнавало демократичну систему.

У 1995 році таліби відновили бомбардування Кабула. Саудівська Аравія і Пакистан наростили підтримку талібів, угруповання помітно посилилася.

26 вересня 1996 року таліби підійшли впритул у Кабулу, Ахмад Шах Масуд вирішив відвести війська, щоб зберегти їх. 27 вересня «Талібан» увійшов до столиці і оголосив про створення Ісламської емірату. Президент Раббані втік зі столиці і приєднався до Північного альянсу – опору талібів на півночі республіки. ООН не визнавало «Талібан» урядом Афганістану в період його правління (1996-2001).

«Талібан» контролював більшу частину країни до тих пір, поки режим не був повалений в ході американського вторгнення в Афганістан у грудні 2001 року (після терактів 11 вересня).

20 вересня 2001 президент США Джордж Буш звинуватив «Аль-Каїду» в атаках, що відбулися в Нью-Йорку, і висунув «Талібану» ультиматум: доставити в Штати всіх лідерів «Аль-Каїди», зокрема Усаму бен Ладена, до вечора 20 вересня. Буш також зажадав звільнити всіх іноземних громадян, несправедливо ув’язнених і закрити всі тренувальні табори терористів.

У той же день Саудівська Аравія і ОАЕ відкликали дипломатичне визнання «Талібану». Єдиною країною, що визнала Ісламський емірат талібів залишився Пакистан. Таліби спробували домовитися з американцями, зокрема, йшлося про видачу бен Ладена в Пакистан, але з умовою, що його передадуть «справедливого суду по шаріату». Пакистан не пішов на цей крок.

7 жовтня 2001 року США за підтримки Великобританії, Канади та інших країн НАТО почали бомбардування таборів талібів і «Аль-Каїди». Заявлена ​​мета військових операцій – усунути «Талібан» від влади і запобігти використанню Афганістану в якості бази для терористичних операцій.

У лютому 2020 року США уклали Дохійські угоди з «Талібаном» – Вашингтон зобов’язався вивести війська в обмін на обіцянку талібів не надавати свої території для плацдармів «Аль-Каїди» та інших терористичних сил. У травні 2021 року США почали виведення, таліби активізували наступальну кампанію.

З травня по серпень 2021 року ці фірми захопили 33 провінції Афганістану, почавши свій бліцкриг з непокори у війні 1996-2001 років районів Північного альянсу. Ще одна відмінність в тактиках: в цей раз таліби сконцентрувалися на захопленні прикордонних районів і КПП, а також «сухих портів», через які йде вся зовнішня торгівля Афганістану.

До початку серпня таліби контролювали 33 з 34 провінцій, але не взяли жодного адміністративного центру. З 6 серпня вони почали брати міста.

Перший місяць за талібів в 1996 році почався з масових страт. А першою жертвою нового режиму став екс-президент Мохаммад Наджібулли – таліби його повісили. Потім репресіям піддали всіх членів прокомуністичної уряду.

У країні були створені загони «поліції моралі», які стежили за тим, щоб чоловіки і жінки дотримувалися приписам талібської версії шаріату.

У репортажі від березня 2001 року Washington Post назвала Афганістан за талібів «країною без обличчя», обігруючи тим самим введені в країні заборони на будь-яке зображення людини. Людських облич і фігур втратили банкноти національної валюти афгані – замість них з’явилися зображення мечетей.

Таліби заборонили фотографії людей. Тому довгий час жителі республіки навіть не знали як виглядає нове керівництво країни – верховний лідер «Талібану» Мохаммад Омар заборонив себе знімати.

Єдиним винятком для фотографій залишалися паспорта. Але жінки на них могли зніматися тільки в бурці, тому видно було лише очі.

«Заборона на фотографії – це дуже маленька проблема в порівнянні з іншими. Наші жінки не можуть працювати, вони не можуть ходити до школи і здобувати освіту. Ось справжні проблеми», – розповідав літній житель Кабула Тарек в березні 2001 року.

Чоловікам було заборонено голити бороди. Тих, хто постриг її занадто коротко, садили в тюрму до тих пір, поки борода не відросте до «належних розмірів».

У тому ж березні 2001 року таліби підірвали пам’ятник ЮНЕСКО, 1500-літні статуї Будди в Баміані, вважаючи їх ідолами, а ідолопоклонство, згідно шаріату, заборонено.

Перший місяць за талібів у 2021 році проходить без масових страт колишніх політиків.

17 серпня «Талібан» оголосив загальну амністію для урядовців. Бойовики закликали держслужбовців повернутися на роботу в держустанови. Посол РФ в Кабулі Дмитро Жирнов заявив, що таліби також гарантували амністію афганським силовикам.

«Ісламський Емірат не хоче, щоб постраждали жінки. Вони повинні бути залучені в роботу урядових структур відповідно до законів шаріату», – заявив 16 серпня представник  Талібану Енамулла Самангані.

За його словами, рух не ставить своїм завданням ісламізацію населення, адже Афганістан – мусульманська країна, а її жителі чудово знають, дотримання яких правил від них очікує рух.

У перші дні після приходу талібів до влади в республіці почали зафарбовувати зображення людей на вітринах. Однак заборони на фотографії немає – самі таліби активно користуються соцмережами.

23 серпня нова влада заявила, що амністія поширюється і на політиків-утікачів, зокрема, на президента Ашрафа Гані, який сховався в ОАЕ.

Однак за свідченнями Human Right Watch, на територіях, які перейшли під контроль талібів в червні-липні, вже введені жорсткі порядки, схожі з тими, що були 20 років тому. Жінкам наказано носити бурку, чоловіків б’ють за збрити бороди, а на весіллях забороняють включати музику.

27 серпня таліби наказали жінкам поки не ходити на роботу, оскільки прихильники угруповання «Не звикли до думки, що жінкам дозволено працювати».

29 серпня стало відомо, що таліби розстріляли виконавця народної музики в Андараб. Раніше представник руху Забіулла Муджахід заявив, що «іслам забороняє прослуховування музики» (явного заборони немає ні в Корані, ні в хадисах, різні богослови трактують деякі аяти священного писання по-різному, чим і викликана така полеміка).

Поділитись