На Алясці знайшли древній ліс, захований під льодовиком

На Алясці знайшли древній ліс, захований під льодовиком

Танення льодовиків на Землі приносить багато і позитивних і негативних новин.

Радісні є нові відкриття. Знаходяться залишки давніх часів, які знову з’являються з льодовиків, розповідаючи історії з далекого минулого. Останки тварин, такі як доісторичні дитинчата ссавців, які знову з’являються з сибірської вічної мерзлоти, сліди проходів і людських поселень, як у випадку гірського перевалу, використаного вікінгами, виявленого в Скандинавії, а також залишки рослин. Дивним відкриттям став древній ліс в крижаній печері в районі льодовика Менденхолл на південному сході Аляски. Про це пише портал Montagna.

Менденхолл, як і майже всі льодовики на Алясці і в світі, страждає від глобального потепління. За оцінками, з 1929 року він відступив приблизно на 3 км. Танення льоду призвело до появи стовбурів і пнів дерев, які понад 2000 років залишалися захищеними від льоду.

Деякі дослідники з Університету Південного Сходу Аляски в Джуно помітили велику кількість стовбурів, які кілька років тому почали виявляти. Багато з зразків показують, що коріння все ще міцно закріплені в землі і, отже, знаходяться у вертикальному положенні, “зростання”, як кажуть вчені. Деякі стовбури зберігають частина кори. Як це можливо, що вони так добре збереглися? Що трапилося на льодовику Менденхолл?

Інший льодовик Таку – єдиний з 32 льодовиків в районі льодовикового поля Джуно, який не відступає, а, скоріше, здається, розширюється. Причина криється в тому, що область його скупчення розташована на більшій висоті, ніж сусідні льодовики, тому щорічно він продовжує отримувати хорошу дозу снігу, який підтримує його «динамічність». З одного боку, він накопичує новий сніг, з іншого – в теплу пору року втрачає частину своєї маси у вигляді талої води. Коли два елементи починають виходити з рівноваги, і льодовик накопичує менше, ніж втрачає, починаються проблеми.

Таку просувається до долини і цим повільним рухом в кінцевому підсумку подрібнює скелю, з якою стикається на своєму шляху. Навесні і влітку талі води виносять частину «сміття» за льодовиковий фронт, який накопичується навколо стовбурів канадського тополевого лісу. На той час, коли льодовик досягне цього лісу, дерева, швидше за все, будуть зламані, а їх крони виявляться в океані. Стовбури, заблоковані кам’янистими пластами, що накопичилися з плином часу, залишаться там і будуть поглинені льодом.

Вчені вважають, що саме це сталося з льодовиком Менденхолл-Форест, але тисячоліття тому.

Поділитись