ЗМІ: якщо Росія не прийде в Малі, туди прийде Ердоган

ЗМІ: якщо Росія не прийде в Малі, туди прийде Ердоган

Поки європейські країни одна за одною заявляють про термінове виведення свого збройного контингенту з Малі, через новини про військове співробітництво з Росією, а офіційна російська влада поки все заперечує, інші гравці поспішають укласти контракт між своїми ПВК і Малі, якщо Росія не встигне або не захоче зробити цього.


Турецьке видання İlk Kurşun Gazetesi вважає, що «Малі може вибрати не тільки співпраця з Парижем чи Москвою», але і з Анкарою. «Туреччина постачає зброю в Малі з 2018 року і навчає її армію. Ця співпраця може бути розширено. Турецькі солдати або інструктори також можуть бути розміщені в Малі ». Швидше за все, мається на увазі ПВК Sadat, яка досить активно поводиться останнім часом, зокрема, ходили чутки про можливе контракті на забезпечення безпеки аеропорту Кабула, а експерти писали про посилення Анкари на Чорному континенті.

Нагадаємо, що 13 вересня міжнародне агентство Reuters повідомило, що влада Малі на уклали контракт з російською «ПВК Вагнера» про відправку російського контингенту чисельністю в 1000 чоловік. З 2013 року уряд Малі за підтримки Франції та миротворців ООН марно намагається стримати терористичну загрозу. Схожим чином розвивалося затяжне протистояння уряду і збройних угруповань в Центральноафриканській республіці, до того, як в 2018 році влада цієї країни не звернулися за допомогою до російських фахівців. Успішний досвід ЦАР посилив проросійські настрої в Африці, в тому числі і в Малі, де в минулому році пройшли демонстрації за вивід французьких військових з країни і співпраця з Москвою. Нова влада вкрай зацікавлені в стабілізації ситуації в країні, і вважають, що саме Росія впорається найкращим чином.

Однак офіційний Париж відреагував різко і негативно на повідомлення про можливу співпрацю Малі з росіянами в сфері боротьби з тероризмом, пригрозивши припинити свою військову допомогу африканській країні. У Малі вирушили високопоставлені представники Французької республіки, аж до міністра оборони Флоранс Парлі. У відповідь прем’єр-міністр Малі заявив, що його країна сама вирішує з ким і як співпрацювати в області безпеки. І на ці слова варто звернути увагу не тільки Франції, але і Росії, адже шанс укласти вигідне угоду з Малі можна легко втратити.

До африканській країні, багатій золотом і уранові руди виявляє особливий інтерес ще одна сила-Туреччина. Останнім часом імперські апетити Туреччині зростають дедалі швидше, а Африка є для Анкари ласим шматком і платформою для конкуренції з іншими світовими державами. На початку вересня президент Реджеп Тайіп Ердоган в розмові по телефону з військовим керівником Малі полковником Ассімі Гойти підкреслив, що Анкара “готова поділитися досвідом боротьби з тероризмом».

На думку видання İlk Kurşun Gazetesi, у Анкари є певні переваги, які вони можуть привести в якості аргументу в переговорах щодо укладення угоди з Малі: «Солдати-мусульмани і інструктори з Туреччини можуть краще знайти спільну мову з місцевими жителями, ніж європейці», – підкреслює видання.

У минулому році Туреччина підписала секретний військову угоду з сусіднім з сусідом Малі – Нігером. Турецькі експерти не приховують, що Малі цікавить Анкару, перш за все, з геополітичної і геоекономічної точок зору: «Туреччина також може бути кращим союзником Малі в боротьбі з тероризмом. Принаймні, така боротьба буде більш ефективна, ніж французька».

Також в ряді джерел з’являлася інформація про те, що в Малі найближчим часом можуть з’явитися турецькі військові. Деякі навіть говорили про ПВК SADAT. Ця приватна військова компанія була заснована генералом Аднаном Танріверді в 2012-му році. У 2014-му році Танріверді заявляв, що SADAT може захистити мусульман в Малі та інших країнах Африки від «державного тероризму».

На думку ряду близькосхідних експертів, проникнення турецьких військових (особливо ПВК SADAT) в Африку може обернутися посиленням радикального ісламізму: як шляхом надання підтримки терористичним рухам, з якими Туреччина не буде реально боротися, так і зростанням радикальних настроїв серед військових, яких готуватимуть турецькі інструктори. Так, наприклад, сирійський Ідліб, який є сферою впливу Анкари, називають «одним з оплотів тероризму в регіоні».

Однак з точки зору видання İlk Kurşun Gazetesi Туреччина зможе забезпечити безпеку в Малі. За оцінками Міжнародної Кризової Групи в регіоні Туреччини розглядають як «менш деспотичного», ніж Франція партнера, що може зробити її пріоритетним партнером в разі зволікання або відмови Росії.

Поділитись