Дружина президента України Володимира Зеленського Олена виступила у конгресі США та попросила передати Києву системи ППО.
Зеленська закликала законодавців вирішити це питання скоріше напередодні відходу конгресу на канікули. Дружина українського президента також зустрілася з Джо та Джілл Байден.
Дружина президента України Олена Зеленська під час виступу у конгресі США попросила передати Києву системи протиповітряної оборони. Враховуючи швидкий відхід конгресу на літні канікули, вона закликала вирішити це питання якнайшвидше. Вона також зазначила, що стала першою дружиною закордонного президента, яку запросили виступити у конгресі. Раніше її приймали у Білому домі президент США Джо Байден разом із дружиною Джилл. Також у неї відбулася зустріч із Державним секретарем США Ентоні Блінкеном.
“Я прошу про те, чого б ніколи не хотіла просити. Я прошу вас про зброю, зброю, яка б використовувалася… для захисту свого дму і права прокидатися в цьому будинку живими. Я прошу про системи ППО”, – сказала Зеленська.
У середу, 20 липня, голова Пентагону Ллойд Остін анонсував передачу Україні чотирьох РСЗВ HIMARS. Глава МЗС Росії Сергій Лавров, у свою чергу, заявив, що якщо країни Заходу нададуть Києву далекобійну зброю, зокрема американські реактивні системи залпового вогню HIMARS, географічні завдання спецоперації відсунуться за межі ДНР і ЛНР.
Сам Володимир Зеленський неодноразово просив західні країни поставити Україні системи ППО. Зокрема, ще до початку спеціальної військової операції він звернувся із цим проханням до Великобританії. У червні він анонсував постачання норвезьких ЗРК NASAMS ( Norwegian Advanced Surface to Air Missile System), а наприкінці червня адресував те саме прохання країнам G7. Також він неодноразово запитував американські системи Patriot, проте переговори щодо них не велися.
Раніше Україні постачали переважно переносні зенітні ракетні комплекси (ПЗРК) Stinger (США) та Starstreak (Великобританія). Єдине разове постачання повноцінної ЗРК С-300 відбулося на початку квітні – Україні його передала Словаччина. Пізніше Міноборони РФ повідомило про знищення С-300, проте влада Братислави заперечувала, що російські військові знищили саме їхню ЗРК.
1 липня Пентагон анонсував постачання озброєнь Києву на суму $820 млн. У списку на передачу два комплекси NASAMS, снаряди для РСЗВ HIMARS і 155-мілімітрової артилерії. Видання Defense News з посиланням на джерело в ОПК США повідомляє, що контракт мають узгодити за строк від кількох тижнів до кількох місяців. Відомо, що NASAMS використовує авіаційні ракети AMRAAM AIM-120.
Наприкінці червня стало відомо, що ФРН поставила Києву ЗРК Iris-T SLM. Комплекс використовує модифіковану керовану ракету класу “повітря-повітря” для використання із землі. Дальність дії ракети у варіанті ЗРК середнього радіусу – 40 км, а максимальна висота перехоплення мети – 20 км.