На політичну арену Польщі виходить нова політична сила – радикальні консерватори, які об’єднали в своїй ідеології націоналізм і католицький фундаменталізм.
Довгі роки система влади в країні будувалася на діалектичному тандемі двох головних партій – понад ліберальної «Громадянської платформи» та більш консервативного «Права і справедливості», по черзі змінюють один одного біля керма влади. Але тепер протистояння лібералів і консерваторів приймає куди більш жорсткі форми. Приводом став недавній заборона абортів в Польщі, став очевидною перемогою ультраконсервативних сил. Однак за спиною у лібералів – підтримка Європарламенту, 26 листопада прийняв резолюцію із засудженням цього закону.
Хвиля протестів покотилася по Польщі починаючи з 22 жовтня. Це сталося після того, як конституційний суд держави прийняв вердикт про подальше обмеження на аборт – його вирішили залишити лише в разі зґвалтування, інцесту і загрози для життя жінки. Так увінчалися успіхом старання юриста Кайі Годек, багато років намагалася проштовхнути відповідний законопроект. Правда, якщо вірити даним опитувань, 70% поляків ставляться до нового закону з несхваленням. Не дивно, що вердикт викликав хвилю невдоволення в різних містах республіки.
Взагалі-то польське законодавство про аборти і до останніх подій було одним з найсуворіших в Європі. У країні досить сильні католицькі настрої, і тема заборони абортів була піднята практично відразу після краху соціалізму. Ще в 1993 році був прийнятий закон про планування сім’ї, охорони плоду та умовах переривання вагітності. Але чергове «затягування гайок» з цього питання викликало справжній вибух обурення. Прихильники права на аборти стали масово, тисячами виходити на вулицю, а їх розганяли сльозогінним газом.
Протестуючі заполонили вулиці Познані, Варшави, Вроцлава, Кракова та інших польських міст, вони збиралися на головних площах, біля костьолів і біля офісів правлячої партії «Право і справедливість». Незадоволені кілька разів збиралися в Варшаві і у будинку голови «Права і справедливості» Ярослава Качинського. Вони були «озброєні» плакатами з написами: «Це війна», «Ваші руки в крові», «Моє тіло – моє діло», «Страйк жінок». Поліцейські утворили кордон біля будинку високопоставленого політика – в них полетіло каміння.
Після того як протестувальники спробували прорватися через кордон, проти них застосували перцевий газ і фізичну силу. У зв’язку з цим Ярослав Качинський під час засідання сейму 18 листопада обрушився з різкою критикою на «Громадянську платформу», яка підтримала протести. «Все підтримувані вами демонстрації коштували життя багатьом людям. У вас руки в крові. Ви вчинили злочин. Якщо в Польщі було б верховенство закону, багато з вас вже сиділи б у в’язниці», – заявив з трибуни Качинський, звертаючись до опозиційних депутатів.
Дійсно, «Громадянська платформа» підтримала акції виступали за право на аборти – але в рядах демонстрантів поступово зростає невдоволення системними лібералами, яких звинувачують у надмірній поміркованості. 30 жовтня протести досягли свого піку: на вулиці Варшави вийшли 150 тис. чоловік, які зажадали не тільки скасування рішення суду, а й зміни політичного курсу країни. Особливе роздратування протестувальників викликає домінуюча в Польщі Римо-католицька церква – ксьондзи підтримують постанову конституційного суду про скасування абортів. Після цього в костелах на месах стали з’являтися жінки з плакатами «Помолимося за аборт».