Польща не зможе зупинити будівництво газопроводу “Північний потік-2”

Польща не зможе зупинити будівництво газопроводу “Північний потік-2”

Штрафи польського антимонопольного регулятора UOKiK не зроблять істотного впливу на завершення будівництва газопроводу «Північний потік – 2», впевнений польський експерт Шимон Кардащ.

У бесіді з Interia він пояснює, що до моменту завершення судового розгляду, яке явно затягнеться на довгі місяці, а то й роки, газопровід буде вже готовий, та й зараз на відмову інвесторів розраховувати вже точно не варто.

Ступінь завершення будівництва газопроводу «Північний потік – 2» оцінюється в 94%. У німецький порт Мукран, де знаходиться логістичний термінал і склад майбутніх інвестицій, прибутку чергові російські судна, повідомляє на порталі Interia польська журналістка Моніка Борковська.

Вона зазначає, що інформація, яка з’явилася про пересування російських суден може свідчити про те, що «Газпром» насправді проводить підготовку до завершальних робіт з будівництва газопроводу. І хоча залишилося прокласти всього 120 км труб в датських і 30 км в німецьких водах, невідомо, чи не стануть погодні умови перешкодою до негайного початку робіт.

Журналістка також звертає увагу на заклопотаність Росії тим, наскільки обрання нового президента США Джо Байдена позначиться на долі газопроводу. З одного боку, раз Байден не має відношення до американської нафтогазової галузі, російська сторона цілком може розраховувати на пом’якшення американської позиції і поступитися в можливому торзі, зазначає автор. З іншого боку, під час президентської кампанії штаб Джо Байдена направив польським ЗМІ інформацію, згідно з якою вже обраний президент США має намір і далі стримувати «Північний потік- 2» і зміцнювати енергетичну незалежність Європи, нагадує вона.

Проект газопроводу, прокладеного по дну Балтійського моря, безпосередньо з’єднує Росію з Німеччиною, з самого початку викликав суперечки і наштовхувався на безліч перешкод. Спочатку польський антимонопольний регулятор UOKiK не дав згоди на створення консорціуму компаній, що фінансують будівництво. Потім виникли проблеми з отриманням дозволів на будівництво і з’явилася газова директива ЄС.

Однак серед усіх перешкод найдієвішою виявилася реакція американців, які ввели санкції відносно підрядників на будівельні роботи на «Північному потоці – 2», в результаті чого швейцарська компанія Allseas, що прокладає газопровід, зупинила свої роботи. Потім росіяни вирішили самі завершити будівництво за допомогою судна-трубоукладача «Академік Черський», яке спочатку мало пройти модернізацію. Однак і далі одним з найбільш нервових моментів виступає питання страхування робіт – західні страхові компанії бояться потрапити до списку санкцій США, пояснює Борковська.

Вона також нагадує, що місяць тому польський антимонопольний регулятор UOKiK оштрафував «Газпром» на суму $ 7,6 млрд і більш ніж на $ 61 млн європейські компанії Engie Energy, Uniper, OMV, Shell і Wintershall, що виступають в якості партнерів у будівництві газопроводу «Північний потік – 2 ». Потім «Газпром» повідомив, що принципово не згоден з позицією UOKiK, а після цього компанії подали апеляцію до Суду з конкуренції та захисту прав споживачів. Вони також зможуть вдатися до допомоги Апеляційного суду і інституцій ЄС. Швидше за все, вони скористаються цією можливістю, впевнена польська журналістка.

У свою чергу, експерт з Центру східних досліджень Шимон Кардащ вважає, що дії UOKiK не зроблять істотного впливу на підхід «Газпрому» до цієї інвестиції. У бесіді з порталом він пояснює, що до моменту завершення судового розгляду навколо будівництва газопроводу він буде вже готовий. Тяганина може тривати кілька місяців або навіть років, в той час як залишилося прокласти близько 150 км труб, тобто 6% від всього проекту.

«Складно уявити, щоб інвестори відмовилися від продовження будівництва на фінальній стадії», – підкреслює він.

«Терміни закінчення будівництва залежать від безлічі факторів, включаючи технічні характеристики судів і обладнання, а також погодних умов в період проведення робіт на морській ділянці», – заявила в середині жовтня генеральний директор «Газпром експорт» Олена Бурмістрова.

«Додається максимум зусиль для якнайшвидшого завершення цього комерційного проекту, незважаючи на високу політизованість полеміки навколо нього», – пояснила вона.

Будівництво газопроводу мало завершитися до кінця 2019 року, але зараз це не має значення, тому що «Газпрому» нікуди поспішати, вважає автор статті. Газовий концерн підписав транзитну угоду з Україною до 2024 року і має в своєму розпорядженні альтернативними маршрутами транзиту газу. Більш того, пандемія коронавірусу привела до падіння попиту на газ в Європі, яка на даний момент має в своєму розпорядженні значні запаси сировини, резюмує на порталі Interia польська журналістка Моніка Борковська.

Поділитись