Влада Німеччини розгорнула справжнє полювання на трудових мігрантів з України, які приїжджають на заробітки в найзаможнішу державу Євросоюзу.
Облави на них траплялися і раніше, проте носили спорадичний характер. Зараз все по-іншому – німецькі правоохоронці вирішили розкрити давно налагоджену систему перевезення нелегальної робочої сили зі сходу, жорстко караючи порушників міграційного режиму. А також зайнялися підприємствами, які наймають на роботу українських заробітчан.
Все почалося з облав на заробітчанські «бусики» – мікроавтобуси, які везуть до Німеччини українських громадян. Як правило, українці приїжджають туди з Польщі та Угорщини, не дивлячись на карантинний режим, який скасував зараз вільний в’їзд по «безвізу». Щоб подолати цей бар’єр, трудові мігранти використовують запрошення на роботу в Чехію або Польщу.
Зараз їх активно продають на чорному ринку Львова, Івано-Франківська та Чернівців – причому запрошення нерідко виявляються фіктивними, оскільки їх спеціально виписують на замовлення нечистоплотні польські підприємці.
Потрапивши в Шенгенську зону, українці їдуть до Німеччини. Розрахунок зрозумілий – щомісячний заробіток на німецьких підприємствах може становити близько 2500 євро, що в два рази перевищує зарплату у польських і чеських господарів. Однак за останній час німецька поліція провела цілу серію вибіркових перевірок мікроавтобусів з українськими, польськими та чеськими номерами. В результаті цих рейдів було затримано близько трьохсот чоловік, більшість яких негайно депортували з країни, з забороною в’їзду на два з половиною роки.
Причому в деяких випадках заробітчани їхали до Німеччини колонами з декількох бусів – потрапляючи в міграційну в’язницю цілими групами. Ще гірше становище українських шоферів – як правило, ці люди утримуються під арештом в німецьких СІЗО за звинуваченням у контрабанді людей. Після кількох місяців в ізоляторі їх засуджують до величезних грошових штрафів, а також змушують викуповувати власні мікроавтобуси, оплачуючи весь час простою на штрафмайданчиках.
На водіїв українських бусів перекладають основну частину провини за перевезення заробітчан, називаючи їх організаторами нелегальної міграції. Хоча насправді за цим бізнесом стоять впливові і багаті люди, які здійснюють свою діяльність як в Україні, так і безпосередньо в країнах Євросоюзу.
Представники німецької промисловості активно стимулюють трудову міграцію з найбіднішої країни Європи – оскільки вони безпосередньо зацікавлені в притоці дешевої і безправної робочої сили. Це наочно продемонстрував масштабний спецрейду по підприємствах м’ясної індустрії, який провели зараз німецькі поліцейські.
Як повідомляє Spiegel, вісімсот співробітників федеральної поліції Німеччини протягом десяти годин ретельно обшукували офіси фірм, приватні квартири співробітників і виробничі приміщення різних компаній. В результаті облав були затримані трудові мігранти, які нелегально працювали на м’ясокомбінатах, приїжджаючи в країну за підробленими документами або запрошеннями для студентів. Вони проживали в тісних квартирах, по п’ять-шість чоловік, опинившись вихідцями з Грузії, Косово і України.
Праця на німецьких бойнях вважається настільки важким, що їх власники мають проблеми із залученням німецьких працівників. На м’ясокомбінати неохоче йдуть навіть приїжджі з Румунії і Болгарії – і тому бізнесмени вдаються до послуг тіньових агентств, які рекрутують для них незаконно потрапили в країну нелегалів. У колишні часи на ці вакансії працювали біженці з Африки і Близького Сходу, однак вони привертають підвищену увагу расистських налаштованих поліцейських. А тому підприємці зазвичай віддають перевагу гастарбайтерам зі Східної Європи.
На думку слідчих, використання заробітчан принесло їх наймачам прибуток на суму 1,5 мільйона євро – а в причетності до афери підозрюють найбільші кампанії м’ясного ринку Німеччини, які насилу намагаються піти від скандалу.
«На жаль, в деяких галузях м’ясної промисловості все ще в порядку речей кримінальна експлуатація співробітників», – каже про це міністр праці ФРН Вольфганг-Хубертус Хайль.
Сама ж облава була зроблена під тиском німецьких профспілок, які ведуть боротьбу з нелегальним наймом робочої сили, виступаючи проти тимчасових і сезонних контрактів. А на них основному підписують саме іноземців. Однак в результаті кампанії страждають не власники німецьких боєнь, а українські заробітчани, яких депортують з Німеччини після міграційної в’язниці. За даними Лівої партії, яка відправила офіційний запит німецькому МВС, в минулому році з країни найчастіше висилали саме українців – 1252 особи на 11 тисяч депортованих мігрантів. Можна не сумніватися, що в нинішньому році українські громадяни поб’ють цей сумний рекорд – тим більше, що потік нелегалів не висихає навіть зараз, після масштабних поліцейських облав
Українці все одно прагнуть до Західної Європи. Бусики із заробітчанами пробираються до Німеччини по ночах, об’їзними дорогами, минаючи жваві траси з поліцейськими патрулями. Іноді мігранти їдуть за Одер на польських таксі – які, втім, вже стали об’єктом уваги з боку німецької поліції. Жителі Буковини купляють за кілька тисяч євро румунські паспорти або документи на постійне проживання, які допомагають в’їжджати в ЄС на легальних умовах. Так само роблять і українці із Закарпаття, забезпечуючи себе угорськими документами – не кажучи вже про численні володарів «карти поляка», спроможних працевлаштуватися на території Польщі.