Серед бойовиків, що орудують в Алмати, були снайпери.
Про це заявив перший заступник керівника адміністрації президента Казахстану Даурен Абаєв.
«Загарбники діяли професійно, насамперед вони захоплювали та порушували адміністративні будівлі міста, офіси телеканалів, було зроблено кілька спроб вийти у прямий ефір на центральному телебаченні. Було здійснено штурм будівлі департаменту поліції. З боку терористів діяли снайпери зі спеціальними гвинтівками», – повідомив Абаєв в ефірі державного телеканалу «Хабар 24».
З його слів, головною метою бойовиків були співробітники органів правопорядку.
«Відомий як мінімум один випадок, коли обезголовили молодого курсанта. На даний момент відомо про 18 загиблих співробітників поліції», – сказав заступник керівника адміністрації президента.
Абаєв припустив, що під час заворушень бойовики могли використати власний зв’язок.
«Терористами оперативно було захоплено аеропорт та кілька літаків. на всіх захоплених об’єктах вони встановлювали барикади та блокпости. На кожному поверсі захопленого акімату (місцевої адміністрації ) чергували бойовики, контролювали всі входи та виходи. Пересування містом здійснювалося оптимальними маршрутами. Очевидно, використовувався власний зв’язок», — сказав він.
Заступник керівника адміністрації президента зазначив, що спочатку протести були мирними, проте потім натовп очолили озброєні бандити та терористи.
«Спочатку вони мали мирний характер. Проте пізніше голоси мирних протестувальників затонули у закликах провокаторів до насильства. Натовп очолили бандити та терористи зі зброєю», — наголосив Абаєв.
Раніше того ж дня учасники заворушень забарикадувалися у приміщенні телеканалу «Мир» в Алмати. Наголошувалося, що тіла загиблих лежать прямо на вулиці у центрі міста.
Водночас, стало відомо, що правоохоронці в Казахстані в ході спецоперацій затримали понад 3 тис. учасників заворушень. При цьому наголошувалося, що силовики ліквідували 26 озброєних злочинців. Поранення отримали ще 18 погромників.
За день до цього повідомлялося, що кількість загиблих під час заворушень у Казахстані силовиків зросла до 18. Також постраждали 748 співробітників органів внутрішніх справ та військовослужбовців національної гвардії.
До цього стало відомо про 13 загиблих військових, двоє з яких було обезголовлено. Як переконані в комендатурі Алмати, жорстокі дії нападників свідчать про терористичний та екстремістський характер бандформувань, що атакували місто.
Протести у Казахстані розпочалися 2 січня. На мітинги вийшли незадоволені зростанням вартості скрапленого газу мешканці міст. Паливо подорожчало з 60 тенге до 120 за літр. Влада пообіцяла знизити ціни, проте демонстрації не тільки не вщухли, а й переросли в заворушення.
Особливо гостро склалася ситуація у найбільшому місті країни — Алмати: мітингувальники увірвалися до будівлі адміністрації, підпалили будівлю прокуратури та офіс правлячої партії. Більше того, радикальні учасники протестів озброїлися та почали мародерствувати, руйнуючи магазини, аптеки та банки міста. Повідомлялося про перестрілки між військовими та протестувальниками.
6 січня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, який обіймає посаду голови ОДКБ, повідомив, що організація тимчасово направить до республіки колективні миротворчі сили на обмежений за часом період з метою стабілізації та нормалізації обстановки у цій країні.
Вранці 7 січня повідомлялося, що основні сили російських миротворців ОДКБ готуються до вильоту до Казахстану для стабілізації обстановки із заворушеннями в республіці. При цьому в країну вже напередодні прибули білоруські миротворці на п’яти літаках Іл-76.