Великобританія може накласти вето на проект бюджету ЄС в разі відстрочки Brexit

Великобританія може накласти вето на проект бюджету ЄС в разі відстрочки Brexit

Уряд Великобританії може саботувати роботу керівних органів ЄС в разі, якщо спільнота не погодиться на запропоновані Лондоном умови здійснення Brexit.

Як повідомила газета The Sunday Telegraph, двоє членів британського кабміну підтвердили, що Сполучене Королівство вивчає можливість того, щоб накласти вето на проект бюджету Євросоюзу, якщо дата виходу країни зі складу ЄС буде знову перенесена.

За словами джерел видання, уряд прем’єр-міністра Бориса Джонсона обговорює “більш агресивну” тактику ведення переговорів з Брюсселем. У тому випадку якщо Євросоюз не погодиться на запропонований йому компроміс, британська сторона перешкодити прийняттю семирічного бюджету ЄС в березні 2020 року. Лондон також запропонує ЄС кандидатуру євроскептика на посаду єврокомісара від Великобританії. Як стверджується в статті, на цю роль в найближчому оточенні Джонсона пророкують главу Партії Brexit Найджел Фаража, який буде створювати різні складнощі для керівництва Євросоюзу.

В опублікованій в The Sunday Telegraph статті британський міністр з питань Brexit Стівен Барклі підкреслив, що королівство пішло на великі поступки ЄС, щоб уникнути “жорсткого” Brexit, і розраховує на те, що Брюссель також погодиться на компроміс, не намагаючись замість цього посилити тиск на Лондон.

“Євросоюзу і налаштованим проти Brexit британським парламентаріям я скажу наступне: ми не відступимо. Уряд ніколи не зрадить 17,4 млн чоловік, які проголосували за вихід з ЄС”, – написав Барклі, додавши, що останні пропозиції Лондона є ключем до взаємовигідної співпраці сторін в майбутньому.

У той же час прем’єр Джонсон, чию присвячену Brexit статтю опублікувала газета Sunday Express, заявив про те, що британський парламент буде готовий підтримати урядовий проект угоди з Брюсселем, якщо на неї погодяться в ЄС. “Я закликаю наших європейських друзів скористатися можливістю, яку дає наша нова пропозиція. Сядьте з нами за стіл переговорів, будучи готовими до співпраці і компромісів”, – написав глава уряду.

Нова відстрочка?

У середу Джонсон передав голові Єврокомісії Жан-Клоду Юнкеру нові пропозиції Лондона з питання північноірландського кордону, який залишається основною перешкодою на шляху до укладення угоди про Brexit. В ЄС ініціативи британського уряду зустріли без ентузіазму і відзначили в них наявність проблемних моментів, які повинні бути усунені Лондоном.

Якщо сторони не встигнуть дійти згоди до саміту ЄС в Брюсселі 16-17 жовтня, вихід Великобританії зі спільноти може виявитися знову відкладений. На початку вересня британський парламент прийняв закон, що зобов’язує Джонсона просити про перенесення Brexit, якщо нову угоду з Євросоюзом укласти не вийде. При цьому раніше Джонсон неодноразово заявляв про те, що скоріше буде “лежати мертвим в канаві”, ніж попросить про відстрочку.

Процес Brexit

Сполучене Королівство мало покинути ЄС 29 березня 2019 року, тобто через два роки після подачі письмового повідомлення про вихід із товариства. Однак депутати Палати громад британського парламенту тричі відхилили проект угоди про умови Brexit, досягнутого між Брюсселем і урядом прем’єр-міністра Терези Мей.

У підсумку ЄС погодився перенести Brexit спочатку на квітень або травень, потім – на 31 жовтня, а Мей була змушена подати у відставку, не зумівши вивести ситуацію з глухого кута. Змінив її Джонсон наполягає на тому, що країна не буде просити Брюссель про нові відстрочки і повинна покинути Євросоюз не пізніше 31 жовтня з угодою або без неї.

Поділитись