Європарламент запропонував створити Політичний трансатлантичний рада для координації політики ЄС і США і поліпшення взаємодії з питань зовнішньої політики і проблем безпеки, говориться в доповіді ЄП з європейсько-американських відносин і стратегічної автономії ЄС.
«Створити Політичний трансатлантичний рада для систематичних консультацій та координації з питань зовнішньої політики і безпеки», – наводить ЗМІ текст витяги з доповіді, в якому викладені рекомендації євродепутатів для Ради ЄС та Єврокомісії.
На думку депутатів, ЄС повинен зміцнювати свої оборонні можливості, ставати більш самостійним в економіці, відстоювати свої інтереси на міжнародній арені, але при цьому розвивати стратегічне партнерство з США.
Особливо таке партнерство необхідно, коли мова йде про взаємодію з Китаєм, вважають депутати.
При цьому вони вказали на розбіжності, що виникли після формування партнерства США, Австралії та Великобританії в Індо-Тихоокеанському регіоні (AUKUS), в яке не запросили країни ЄС.
«ЄС і США повинні визначити, як краще співпрацювати і координувати свої дії з Китаю, щоб уникати напруженості в трансатлантичних відносинах», – йдеться в документі.
На думку депутатів, Трансатлантичний рада могли б очолити держсекретар США і верховний представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики.
Напередодні голова Євроради Шарль Мішель повідомив, що країни ЄС прихильні співпраці з союзниками і партнерами-однодумцями, включаючи США і НАТО, однак Євросоюз має намір домогтися більшої автономності в економіці і оборони.
Нагадаємо, 16 вересня глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен повідомила, що Євросоюз має намір створити власну армію, щоб не покладатися на США в питаннях оборони. На початку вересня генсек Північноатлантичного альянсу Йенс Столтенберг висловив думку, що створення збройних сил ЄС може роз’єднати Європу і послабити НАТО.
У листопаді 2019 року президент Франції Еммануель Макрон виступив з гучною заявою про «смерть мозку» НАТО. Він зажадав змінити Договір про Європейський Союз, щоб співтовариство стало більш незалежним від НАТО в питаннях оборони. У Росії підкреслювали, що заява президента Франції повністю відображає сучасну ситуацію.
У травні 2019 року в ЕП закликали не розраховувати на допомогу США і створити європейську армію. Восени 2018 року з цього ініціативою виступив президент Франції Еммануель Макрон, а канцлер Німеччини Ангела Меркель підтримала пропозицію.