Через паливну кризу в Європі під загрозою опинилися навіть АЕС

Через паливну кризу в Європі під загрозою опинилися навіть АЕС

Не встигла Європа оговтатися від пандемії, як знову криза, на цей раз – енергетичний. Ціни на газ і світло б’ють рекорди; промисловість і населення в подиві. Європейці нарікають на ковід, холод і потепління, пожежі і штиль. І кидають косі погляди на російський «Газпром» – головного постачальника газу. За 100 днів до Різдва дефіцит газу загрожує Європі зростанням цін і перебоями з продовольством. У деяких країнах вже не вистачає добрив, нічим оглушати свиней на бойнях, охолоджувати ядерні станції і газувати пиво і лимонад.

Ростуть рахунки за світло і газ, а з ними і невдоволення виборців, аналізує ситуацію автор «Російської служби Бі-бі-сі».

У середу міністри енергетики країн ЄС обговорили ситуацію і нічого не вирішили, але єврокомісар Кадрі Сімсон пообіцяла, що Єврокомісія в найближчі тижні розробить спільні рекомендації: як полегшити кризу для 450 млн жителів 27 країн найбільшого політичного союзу на планеті.

Ціни на газ в Європі з початку року зросли більш ніж утричі і, на думку глави «Газпрому» Олексія Міллера, продовжать бити рекорди. Зима попереду, криза тільки набирає обертів, але його перші наслідки і основні причини вже відомі.

Неприємні новини європейці вичитали не в газетах, а в рахунках за світло і газ. Вони пішли скаржитися владі, але у тих майже немає можливості обмежити зростання цін на гранично дерегулювати і конкурентному ринку.

Підсумок: зростання невдоволення серед і без того збіднілих в пандемію виборців. А так само і загроза їх подальшого збідніння з огляду на те, що зростаючі комунальні витрати стримують споживання – головний двигун європейської економіки.

Влада звернулася до традиційним рецептом, випробуваним після двох криз цього століття – залити пожежа грошима.

Франція пообіцяла одноразово виплатити по 100 євро 5,8 млн малозабезпечених сімей. Іспанія (до невдоволення Єврокомісії) пообіцяла в найближчі півроку вилучити у енергокомпаній 2,6 млрд євро надприбутки і роздати їх у вигляді субсидій населенню.

Італія затіяла реформу комунальних платежів, а поки суть та діло відписала на тимчасові дотації до 3 млрд євро. Греція пообіцяла компенсацію в 9 євро в місяць всім, а бідним – ще більше, а також пільгові тарифи клієнтам держкомпанії. Португалія вирішила не підвищувати стелю регульованих цін на електроенергію в 2022 році, незважаючи на дорожчає сировина для її виробництва.

А ось влада Німеччини не побачили необхідності втручатися в ситуацію. Тут вони обійшли навіть головних апологетів вільного ринку в Старому Світі – Великобританію.

Британці вийшли з ЄС в січні, і потрапили в ідеальний шторм. Ціни у них ростуть швидше, а економіка відновлюється повільніше, ніж у європейських сусідів, оскільки крім ковіда даються взнаки наслідки брексіта і ось тепер – ще й дорогого газу. Про них варто розповісти окремо, оскільки вони показують, чим загрожує енергетична криза в Європі в цілому.

Британський досвід демонструє, як дефіцит газу може обернутися продовольчою кризою.

Почалося все з того, що американські власники зупинили до весни обидва британських заводу мінеральних добрив. Дорогий газ зробив їх випуск нерентабельним. Мало того, що фермери залишилися без селітри і сечовини. Виявилося, що побічний продукт їх виробництва – вуглекислий газ, куди потрібніше.

Зупинка комбінатів позбавила Британію 60% всієї вуглекислоти. Тієї самої, що грає роль консерванту при упаковці продуктів, наповнює пузирчики лимонади і газовану воду, приголомшує худобу при забої і використовується для охолодження у всьому – від перевезень до медицини і атомних станцій.

Дефіцит вуглекислоти виявився такою серйозною проблемою для харчової промисловості і фермерів, що британський уряд дав грошей американським власникам двох заводів мінеральних добрив, щоб вони запустили їх. Різдво поки не скасовується.

Але вирішена лише частина проблеми. Теплиці і стійла і раніше опалюються газом і висвітлюються світлом. Нехай їжа не зникне, але точно подорожчає, попереджають фермери і супермаркети.

Причини кризи. Їх декілька.

Погода. Минула зима в Європі була суворою. Надзвичайно холодно було і в Азії, і в Північній Америці. Топили міцно, і запаси газу в сховищах виснажилися.

А влітку трапилася нова напасть: повсюдна спека.

Вона прискорила попит на електроенергію (через кондиціонери), але висушила водосховища і зменшила генерацію гідроелектростанцій. Слідом за турбінами розпливлися вітряки – літо в Європі виявилося самим тихим з ​​середини минулого століття. Все це стимулювало попит на газ.

Але і його не вистачає, причому в усьому світі. Не тільки через те, що доводиться заповнювати запаси в спорожнілих підземних сховищах і покривати зрослий через погоду попит.

Поділитись