Україна, Грузія і Молдова домовилися про створення «асоційованого тріо», в рамках якого вони об’єднають зусилля на шляху до вступу в Євросоюз.
Країни намагаються увійти до складу ЄС протягом кількох років, але поки експерти не дають оптимістичних прогнозів.
Питання про створення тріо обговорювалося в рамках офіційного візиту міністрів закордонних справ Грузії Давида Залкаліані і Молдови Ауреліу Чоко до Києва, який відбувся 17 травня.
«Сьогодні ми підписали документ, який створює асоційоване тріо, і це буде посилене співробітництво трьох наших країн в питаннях європейської інтеграції», – сказав глава українського МЗС Дмитро Кулеба після підписання меморандуму.
За його словами, «Асоційоване тріо» складається з трьох основних елементів – структурування та консультації щодо євроінтеграції між зовнішньополітичними відомствами України, Грузії і Молдавії, діалогу з євроінститутами, а також координації в рамках «Східного партнерства».
Як зазначив глава українського МЗС, в рамках меморандуму країни також будуть працювати над поступовою інтеграцією до внутрішнього ринку Євросоюзу і зміцнювати свою безпеку.
Ці республіки колишнього СРСР протягом багатьох років прагнуть до вступу в Європейський союз, але до сих пір у кожної був окремий шлях.
Україна
Верховна рада України в грудні 2014 року внесла зміни до двох законів і таким чином відмовилася від позаблокового статусу держави. Два роки по тому – в червні 2016 року – були прийняті додаткові документи, що визначають вступ в НАТО метою зовнішньої політики країни. 1 вересня 2017 року чинності знайшло угоду про асоціацію України і Європейського союзу. Курс України на вступ до ЄС і НАТО закріплений в конституції країни в лютому 2019 року. У країни встановлений безвізовий режим з ЄС.
Який займав раніше пост єврокомісара з питань політики сусідства та розширення ЄС Йоханнес Хан попереджав, що говорити про членство України в Євросоюзі в найближчі роки нереалістично і Києву необхідно сконцентруватися на імплементації угоди про асоціацію з ЄС.
Грузія
Грузія підписала угоду про асоціацію з ЄС в 2014 році, в березні 2017 року громадяни країни отримали можливість безвізового в’їзду в країни шенгенської зони. Грузинська влада називають членство в НАТО і Євросоюзі головними зовнішньополітичними пріоритетами.
У жовтні минулого року Давид Залкаліані в ефірі «Радіо Імеді» повідомив про намір Грузії подати заявку на членство в Євросоюзі в 2024 році після узгодження і координації з європейськими партнерами. Він стверджував, що Грузія підійшла до тієї точки, коли процес європеїзації став незворотним.
Правда, у президента країни Саломе Зурабішвілі оптимізму в цьому питанні куди менше: в травні минулого року вона висловила думку, що Грузія найближчим часом не зможе вступити до Євросоюзу. Замість цього вона пропонувала зайнятися поглибленням співпраці з ним.
Молдова
Молдова підписала договір про асоціацію з Євросоюзом в 2014 році. Причому суспільство тоді розкололося: згідно з результатами плебісцитів, проведених в невизнаній республіці Придністров’я і гагаузької автономії, більше 90% жителів цих регіонів виступають за зближення з Росією і входження в Митний союз, тоді як в іншій частині країни думки розділилися приблизно порівну. Безвізовий режим з ЄС для Молдови був введений в тому ж році.
Глава молдавського МЗС Ауреліо Чокой в день підписання меморандуму про «Асоційоване тріо» висловив надію, що республіка зможе приєднатися до Євросоюзу протягом найближчого десятиліття. Він підкреслив, що для євроінтеграції всім країнам потрібно пройти по шляху серйозних реформ.