Україна готова до зміни переговорної концепції з рф

Україна готова до зміни переговорної концепції з рф

Переговори з Росією: Київ змінює концепцію?

Після саміту у Швейцарії одразу кілька представників української влади зробили заяви, що хочуть бачити на другому саміті Росію, – пише видання «Страна».

Ще в день саміту на цю тему висловлювався і Зеленський, і глава МЗС Кулеба. А сьогодні зробив заяву Єрмак.

І це дуже серйозна зміна переговорної концепції України.

Раніше офіційною позицією українського керівництва була неможливість взагалі будь-яких переговорів з Путіним та неможливість переговорів доти, доки РФ не виведе свої війська на кордони 1991 року.

Також Україна була принципово проти запрошення РФ на саміт, просуваючи іншу схему: на конференції, за задумом Києва, мали затвердити якийсь мирний план, який потім великі держави (не лише Захід, а й Китай) пред’явили Москві.

Але Китай та багато інших країн «глобального півдня» на саміт не приїхали, а ті, хто там були, закликали підключити до переговорів Росію.

Очевидно, на цьому тлі Київ вирішив змінити свою початкову позицію та фактично запросити Росію до переговорів у рамках другого саміту. Більше того, і Кулеба, і Єрмак досить високо підняли планку майбутнього заходу, заявивши, що там має бути «покладено край війні».

Чи означає це, що Україна готова на кардинальну зміну своєї «формули миру» (що передбачає виведення російських військ на кордони 1991 року) у бік компромісної позиції (наприклад, зупинки війни по лінії фронту)?

Офіційна позиція Києва з цього питання залишається незмінною.

Однак на цій позиції навряд чи можна буде про щось домовитись із РФ. А тому, якщо керівники України настільки впевнено говорять про те, що на другому саміті буде ледь не укладено мир, не можна виключати, що будуть певні зміни щодо того, як у Києві бачать умови закінчення війни. Тим більше, що, за чутками, до такого коригування активно закликають Україну західні партнери. З одного боку, побоюючись подальшого погіршення становища української армії на полі бою (і, відповідно, погіршення переговорної позиції). З іншого боку, Байдену закінчити війну перед виборами було б вигідно, щоб позбавити Трампа однієї з головних його передвиборчих тез («Байден веде справу до третьої світової війни, а я закінчу війну в Україні за 24 години»).

Втім, навіть у такому разі залишається питання – яким чином спонукати до компромісів Путіна.

Він нещодавно висунув умовою початку мирних переговорів передачу Росії Херсона та Запоріжжя, що свідомо неприйнятне для Києва та Заходу.

Але, як ми вже писали, спонукати Москву (наприклад, за допомогою Китаю) закінчити війну по лінії фронту набагато легше, ніж змусити Путіна піти на межі 1991 року.

Втім, можливо, що Київ робить заяву про готовність до участі РФ у новому саміті лише впевнений у тому, що Росія відмовиться. І, таким чином, уявляючи себе в очах глобального півдня силою, яка налаштована на мир та переговори, тоді як Путін хоче воювати далі та відмовляється від участі у мирній конференції.

Але в цьому випадку Москва може зробити зустрічну ходу та оголосити (наприклад, разом із Китаєм) про скликання своєї конференції, на своїх умовах і покликати туди Україну. Також впевнена, що Київ пропозицію не прийме.

Поділитись