Угорського прем’єр-міністра звинуватили в стеженні за опозицією за допомогою Pegasus

Угорського прем’єр-міністра звинуватили в стеженні за опозицією за допомогою Pegasus

У світі розгорівся найбільший кібершпигунський скандал.

З’ясувалося, що хакерську програму Pegasus, створену для стеження за терористами і небезпечними злочинцями, могли використовувати спецслужби для прослушки телефонів опозиціонерів, журналістів і високопоставлених осіб. Найбільш серйозний характер подія прийняло в Угорщині.

«Угорщина – це демократична держава, де діє верховенство закону. Спецслужби країни регулярно контролюються урядовими і неурядовими інститутами. Чи ставили ви такі ж питання урядам Сполучених Штатів Америки, Великобританії, Німеччини чи Франції? Якщо так, то скільки часу їм знадобилося, щоб відповісти, і як вони відповіли?» – відреагували в офісі прем’єр-міністра Віктора Орбана на повідомлення, що сам політик і його підлеглі могли бути причетні до стеження за тими, хто критично ставиться до правлячого в країні режиму.

Кілька днів тому ЗМІ повідомили, що десять юристів, п’ять журналістів і один опозиціонер в Угорщині могли стати жертвами впровадження шпигунського програмного забезпечення Pegasus. До такого висновку прийшли активісти під час розслідування. Вони вважають, що до цього можуть бути причетні угорська влада. Опозиція країни закликає розібратися в цій ситуації.

Шпигунське програмне забезпечення Pegasus розробила для боротьби з тероризмом ізраїльська фірма NSO Group. У компанії заявляють, що дотримувалися всі етичні норми, і вважають розслідування безпідставним. Але, як вважають ЗМІ, програмним забезпеченням могли заразити телефони опозиціонерів, журналістів і просто неугодних владі осіб.

Серед 180 постраждалих представників ЗМІ з 20 країн світу – репортери, редактори і керівники Associated Press, CNN, Voice of America, New York Times, Wall Street Journal, Bloomberg, Financial Times, а також французької Le Monde і катарського каналу «Аль-Джазіра» . Вважається, що Pegasus може працювати як підслуховуючий пристрій або зчитувати всю інформацію власника телефону.

За даними The Guardian, серед країн, які використовували Pegasus проти журналістів, Азербайджан, Угорщина, Казахстан, Індія, Ізраїль, Бахрейн, Мексика, Марокко, Руанда, Саудівська Аравія і ОАЕ. Під час розслідування вивчили список з 50 тис. Телефонних номерів, які могли зламати. Встановити вдалося власників тисячі номерів в різних країнах світу.

Деякі журналісти, за якими стежили, отримували погрози. Кого-то заарештовували, кому-то довелося бігти. Вважається, що за допомогою Pegasus намагалися стежити за оточенням саудівського журналіста Джамаля Хашокджі, жорстоко убитого в Стамбулі в жовтні 2018 року. У списку виявився і номер мексиканського журналіста Сесіліо Пінеда Бірт, убитого в 2017 році.

В ізраїльській фірмі будь-яку причетність до вбивств журналістів заперечують. Юристи компанії наполягають: якщо за представниками ЗМІ і стежили за допомогою Pegasus, то це зовсім не означає, що зібрані дані могли якось привести до їх смерті.

При цьому скандал отримав продовження і на вищому рівні. 20 липня стало відомо, що в «списку Pegasus» виявили один з номерів президента Франції Еммануеля Макрона, яким він користується з 2017 року. Також в цьому списку виявився голова Європейської ради Шарль Мішель, лідери ПАР та Іраку, король Марокко, а також ряд інших високопоставлених політиків. Але якщо в цих державах на повідомлення про скандал відреагували досить мляво, то в Угорщині обстановка поступово загострюється.

Поділитись