Розсекречені документи про звільнення Угорщини

Розсекречені документи про звільнення Угорщини

Міноборони розсекретило документи про боротьбу Червоної Армії проти німецько-фашистських загарбників на території Угорщини.

Мультимедійний розділ з матеріалами доступний на сайті відомства.

Проект «Угорщина пам’ятає, не зможе забути» заснований на історичних свідченнях з фондів Центрального архіву Міноборони Росії. Публікація матеріалів має на меті збереження історичної пам’яті про подвиги воїнів Червоної Армії. Уточнюється, що в боях за визволення Угорщини Радянський Союз втратив близько 140 тисяч військовослужбовців, 80 тисяч з них загинули під час взяття Будапешта. На сайті Міноборони можна вивчити журнали бойових дій, облікові картки військових поховань, іменні списки загиблих, нагородні листи героїв війни та інші артефакти.

Розділ починається з журналів бойових дій 2-го і 3 Українських фронтів. Зокрема, в журналі за листопад 1944 року повідомляється, що німецькі війська чинили Червоної Армії особливо запеклий опір: «Бої в листопаді місяці, як і в жовтні, носили запеклий і важкий характер, і наші досить великі втрати в особовому складі – тому підтвердження» .

У розсекречених документах фігурують повідомлення про численні братських похованнях. Одне з них розташоване в місті Дунайхарасті, який знаходиться недалеко на південь від Будапешта. У братській могилі були поховані 13 радянських солдатів. В іншому братському похованні, розташованому в місті-фортеці Заласентгрот, поховані 12 військовослужбовців. Зокрема, в могилі похований червоноармієць Михайло Васецький, який отримав орден Червоної Зірки – за те, що протягом двох діб забивав палі при будівництві моста через Дністер.

У ряді документів зазначається як вельми суворе ставлення до військової дисципліни серед солдатів Червоної Армії, так і великодушність радянських воїнів до угорського народу. «Я сам бачив, що в містах і селах зайнятих російськими населення живе так само, як і раніше, і росіяни не завдають йому ніякої шкоди … Німці втягнули нас в кровопролитну війну проти волі народу …» – йдеться у зверненні начальника Генерального штабу Угорської Армії генерал -полковник Вереша Яноша від 5 листопада 1944 року.

Документи розкривають факти мародерства серед німецько-фашистських окупантів. Уточнюється, що в магазинах нічого не можна купити, а «трупи вбитих жителів валяються на вулицях вже кілька днів».

Поділитись