У Швейцарії розпочинається «саміт світу», скликаний Україною

У Швейцарії розпочинається «саміт світу», скликаний Україною

У Швейцарії сьогодні розпочинається «саміт світу», скликаний Україною. Що про нього відомо?

Конференція триватиме два дні на курорті Бюргеншток на околицях міста Люцерна. Зеленський вже там.

Загалом, з урахуванням України, приїдуть представники 92 країн, хоча запрошували 160. Спочатку план Києва був у тому, що на саміт зберуться лідери всіх країн-учасниць. 57 президентів та прем’єрів.

З найбільших країн-партнерів України прибудуть лідери Німеччини, Британії, Франції, Нідерландів та Польщі. США надішлють віце-президента Камалу Харріс.

Найбільші країни «глобального півдня» жодного першого лідера не відправили. Від Бразилії, Індії, ПАР, Індонезії, Ізраїлю, Арабських Еміратів та Філіппін будуть посланці рівня нижче за міністерський. Від Саудівської Аравії та Туреччини приїдуть міністри закордонних справ.

Відмовився їхати і голова ООН Гутеріш, який надішле представника. Також замість папи Римського прибуде кардинал-дипломат із Ватикану.

Китай від участі у саміті відмовився, наполягаючи, що на конференцію потрібно було запрошувати і Росію. Крім КНР, у саміті не братимуть участі такі великі країни «глобального Півдня» як Пакистан, Єгипет, Алжир, В’єтнам, Іран та низка інших держав.

Також не приїдуть такі члени СНД як Казахстан, Азербайджан, Узбекистан, Киргизія, Таджикистан, Туркменістан та Білорусь.

Вже зараз офіційно відомо, що ключові питання – зупинка війни та майбутня конфігурація світу – на саміті взагалі не обговорюватимуться. Оскільки з цього приводу, зважаючи на все, серед учасників немає жодного консенсусу (формула Зеленського, яка передбачає виведення військ РФ на кордони 1991 року і репарації з неї, оспорюється багатьма країнами, які надіслали представників на зустріч).

Тому Київ заявив на порядку денному саміту лише питання ядерної та продовольчої безпеки, а також повернення полонених та депортованих. Очевидно, це теми, довкола яких Зеленський планує зібрати схвалення більшості делегатів.

Але очевидно, що будь-які рішення саміту, на який Росія не запрошена, зі 100-відсотковою ймовірністю будуть нею проігноровані. Якщо такі рішення взагалі підуть.

Тобто вже зараз усім зрозуміло, що захід може піти у свисток. І господарка саміту Швейцарія вже будує плани на другий саміт, куди Росію вже, на її думку, треба покликати.

Щоправда, невідомо, чи погоджується з цим Україна. Судячи зі слів Зеленського, Київ планує спершу сформулювати для Москви якийсь дипломатичний «ультиматум», який буде поданий від імені «світової більшості», що зібрався на саміті.

Після того, як РФ такий ультиматум, ймовірно, відкине, Україна посилить риторику того, що Москва є недоговороспроможною, і потрібно збільшувати постачання зброї для ЗСУ.

Так бачиться спочатку ідея цього саміту. Але у що він за підсумком виллється, і чи вийде на заході сформулювати якісь конкретні тези, які можна було б «подати» Росії – поки неясно.

На саміті присутні такі дружні РФ країни як Індія, Туреччина, Бразилія, Угорщина та багато інших. І вони можуть спробувати заблокувати жорсткі антиросійські формулювання у підсумковій заяві.

Поділитись