Час високого представника ООН в Боснії і Герцеговини (БіГ) пройшло – Росія вважає діяльність Крістіана Шмідта нелегітимною.
Про це в інтерв’ю заявив посол РФ в Сараєво Ігор Калабухов. Він уточнив: значна частина відповідальності за загострення політичної ситуації в БіГ лежить на колишньому високому представнику Валентині Інцко – криза почалася після того, як він запропонував заборонити заперечення «геноциду» в Сребрениці. За словами посла, в БіГ немає консенсусу з приводу членства в НАТО. Москва вважає, що стабільність Європи може бути забезпечена виключно шляхом створення системи загальноєвропейської безпеки, а не розширення Північноатлантичного альянсу, підкреслив Ігор Калабухов. Він також заявив: БіГ вже майже рік отримує російський газ по «Турецькому потоку», проте до цих пір не врегульоване питання із заборгованістю Сараєво в $ 100 млн перед РФ за контрактами 1992-1995 років.
– Росія неодноразово виступала за скасування поста Високого представника (ВП) в Боснії та Герцеговині. Однак члени РБ ООН в липні не підтримали ініціативу РФ і Китаю припинити мандат ВП в 2022 році. Чи продовжить Росія виступати за його припинення?
– Ставлення Росії до апарату високого представника в Боснії і Герцеговині добре відомо. Його час минув. Відсутність згоди з боку Ради Безпеки ООН на самовільне рішення наших західних партнерів про призначення «нового високого представника» означає, що номінант, громадянин ФРН Крістіан Шмідт, не був затверджений на цю посаду. Тому, з нашої точки зору, його діяльність нелегітимна.
– Відмова влади Республіки Сербської (РС) від участі в роботі загальнодержавних політичних інститутів був викликаний рішенням колишнього високого представника Валентина Інцко ввести закон про заборону заперечення «геноциду» в Сребрениці. Це викликало обурення серед живуть в БіГ сербів, про це, зокрема, заявив і член президії країни від сербського народу Мілорад Додік. Як можна вирішити поточну кризу в Боснії і Герцеговині?
– Вважаємо, що значна частина відповідальності за загострення політичної ситуації в БіГ лежить на колишньому високому представнику Валентині Інцко. Якими б високоморальними причинами він ні обґрунтовував свій необачний крок, все-таки як досвідчений політик він повинен був передбачити його наслідки не тільки в Боснії і Герцеговині, а й у всьому регіоні. Наші оцінки цього рішення відомі.
Чи можна нівелювати викликаний ним вкрай негативний резонанс? З моєї точки зору, це вкрай непросто в силу насамперед корінних розбіжностей поглядів боснійських сторін на суть порушеної рішенням Валентина Інцко проблеми і відмінностей в правовій інтерпретації ситуації, що склалася.
– Мілорад Додік також заявив, що РС відновить власну армію. Як це рішення вплине на подальшу реалізацію Дейтонських угод 1995 роки? Як Росія, будучи країною – гарантом цих домовленостей, дивиться на ініціативу влади РС?
– Загальні збройні сили Дейтонською угодою не передбачено. Вони були створені в 2008 році на підставі згоди складових Боснію і Герцеговину територіально-адміністративних утворень – Федерації БіГ і Республіки Сербської – передати відповідні повноваження на загальнодержавний рівень. Інше питання, що з боку РС, як стверджують її представники, згода була вимушеною через масованого тиску, скажімо так, зовнішніх факторів.
Опоненти ж такої постановки питання вважають, що єдині ВС затверджені рішеннями Парламентської асамблеї БіГ і ніяке одностороннє рішення не може на це вплинути.
На наш погляд, цю, та й інші проблеми, які мають місце в БіГ, можна було б обговорити в ході діалогу. Але він поки, на жаль, не зав’язується.
– Боснія і Герцеговина поряд з Сербією залишаються останніми в балканському регіоні країнами, що не набрали НАТО. Приєднання БіГ до альянсу знаходиться на обговоренні з 2010 року, це питання знову піднімається останнім часом на тлі входження до альянсу Північної Македонії. Як Росія дивиться на подальше розширення НАТО на Балканах? Як приєднання до альянсу БіГ може вплинути на архітектуру безпеки в регіоні?
– Визначення зовнішньополітичних пріоритетів – суверенне право Боснії і Герцеговини. Наскільки ми розуміємо, в БіГ консенсусу з приводу членства в НАТО немає.