Токаєв заявив, що вина за протестну ситуацію у Казахстані лежить на уряді країни

Вина за протестну ситуацію у Казахстані лежить на уряді країни.

Про це заявив президент республіки Касим-Жомарт Токаєв під час наради із соціально-економічних питань.

«Говорячи про непросту суспільно-політичну та соціально-економічну обстановку в країні, Касим-Жомарт Токаєв зазначив, що особлива вина за допущення протестної ситуації у зв’язку з підвищенням цін на скраплений газ лежить на уряді. Зокрема, на міністерстві енергетики, а також компаніях «Казмунайгаз» та «Козакгаз», — повідомила прес-служба президента.

Глава держави також розкритикував те, як виконується його раннє доручення, дане в червні минулого року і націлене на прискорення будівництва нового заводу на базі «КазДПЗ», що виробляє скраплений газ у Мангістауській області.

За словами Токаєва, поки що було розроблено лише техніко-економічне обґрунтування. Питання фінансування проекту залишається невирішеним, чинні правила організації та проведення торгів зрідженим газом не опрацьовані. Також відсутні механізми обмеження зростання цін під час електронних торгів. Як наслідок, міністерство енергетики країни не змогло оперативно зреагувати та призупинити електронні торги, зазначив Токаєв.

Він також доручив запровадити державне регулювання цін на скраплений газ, бензин та дизель на 180 днів. Крім того, він розпорядився запровадити державне цінове регулювання щодо соціально значущих продовольчих товарів, розглянути необхідність запровадження мораторію на підвищення комунальних тарифів для населення терміном на 180 днів, а також розглянути питання субсидування орендної плати за вторинним житлом для соціально вразливих верств населення.

За словами президента, ситуація в Алма-Аті та Мангістауській області поступово стабілізується після введення режиму НП. Основне навантаження у цьому процесі лежить на МВС, СОБР та Нацгвардії.

Раніше правоохоронні органи Казахстану затримали директора газопереробного заводу у місті Жанаозені у Мангістауській області республіки. Про це повідомив у середу портал новин zakon.kz. За його інформацією, керівник підприємства так підняв ціну на скраплений газ. Крім того, затримано керівника майданчика з електронної торгівлі даним видом палива.

У зв’язку з цим Агентство з фінансового моніторингу проводить досудове розслідування.

Акції протесту в Казахстані розпочалися 2 січня у містах Жанаозен та Актау Мангістауської області (південний захід країни), де мешканці мітингували проти високих цін на пальне. Через два дні заворушення спалахнули в Алма-Аті (схід), де для розгону натовпу поліція застосувала світлошумові гранати, а також в інших містах, зокрема в Атирау, Актобе (захід), Уральську (північний захід), Таразі, Шимкенті та Кизилорді. (південь), Караганді (північний схід) і навіть у Нур-Султані.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв запровадив на два тижні режим НП у Мангістауській області та Алма-Аті, а 5 січня відправив у відставку весь уряд. Його члени продовжують виконувати свої обов’язки до затвердження нового складу Кабміну.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , , ,