Тегеран та Вашингтон можуть домовитися про ядерну угоду за спиною у Кремля

Тегеран та Вашингтон можуть домовитися про ядерну угоду за спиною у Кремля

Західні офіційні особи припускають відновлення ядерної угоди з Іраном без участі Росії.

Анонімні припущення переговорників навело європейське бюро Politico. Ідея виникла після того, як глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив про обов’язок США надати чітких гарантій того, що після виведення Тегерана з-під санкцій Москва зможе розвивати співпрацю з Іраном, хоча на саму Москву чиниться тиск через події в Україні. Саме ця вимога, запевняють на Заході, зупинила діалог у Відні, який вели з одного боку Іран, а з іншого — РФ, Китай, Франція, ФРН, Британія, і побічно — США.

Залучені до переговорів західні дипломати заявили, що відновлення Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) теоретично можливе без участі Росії, яка є не лише стороною переговорів у Відні, а й підписантом колишньої угоди 2015 року. Щоправда, для такого заміщення, за словами співрозмовників Politico, буде потрібна додаткова допомога з боку Китаю чи Казахстану. Це необхідно для технічних моментів: вивезення з іранської території надлишків збагаченого урану, заміни його на природний, а також перетворення заводу на Фордо на дослідницький центр. Це робота, відповідальність яку у разі переукладання СВПД покладалася на Москву.

Поки що переговорний процес у Відні сів на мілину. Верховний комісар ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив, що текст угоди практично знаходиться на столі, але діалог потрібно поставити на паузу «через зовнішні фактори», які він, втім, не назвав. На неофіційному рівні дипломати кажуть, що причиною уповільнення стали вимоги, висунуті Лавровим. Шеф російської дипломатії нещодавно заявив, що нові західні санкції, введені проти Росії за спецоперацію, жодним чином не повинні торкнутися «режиму торгово-економічних та інвестиційних зв’язків» між Москвою та Тегераном після того, як останній буде виведено з-під санкцій. Від США щодо цього чекають офіційних гарантій.

Високопоставлений західний чиновник, знайомий із ситуацією, поінформував Politico, що російські вимоги неможливо задовольнити, тому що переговори у Відні присвячені тому, щоб вирішити питання із санкційним тиском на Іран, а не ситуацію навколо «українських» рестрикцій проти Кремля. Тим більше що міжнародним гравцям, залученим до діалогу про СВПД, дотепер вдавалося розкладати по різних кошиках теми, які безпосередньо стосуються ядерної програми Тегерана, і ті досьє, які не мають до цього жодного стосунку. У всякому разі, події навколо Криму та Донбасу не завадили узгодити у 2015 році початкову угоду щодо іранського атому.

Цікаві вислови зробив, у свою чергу, постійний представник КНР при ООН та інших міжнародних організаціях у Відні Ван Цюнь.

Переговори не можуть проводитись у політичному вакуумі. Ми завжди дотримуємося думки, що інтереси всіх сторін слід розглядати дуже ясно, — заявив китайський дипломат.

Спробу розрядити обстановку спробував офіційний представник Міністерства закордонних справ Ірану Саїд Хатібзаде, який зазначив, що пауза у віденських переговорах може стати імпульсом «для вирішення будь-якої проблеми» і остаточного відновлення СВПД. Він наголосив, що «ніякий зовнішній фактор не вплине на спільне бажання рухатися вперед до колективного договору».

Спостерігачі, однак, фіксують, що серед іранських аналітиків та журналістів дуже багато негативу щодо перспектив того, що Ірану, можливо, доведеться розплачуватися своїми інтересами за нові вимоги з боку російської дипломатії. Джерела ж The New York Times у Тегерані стверджують, що угода не може бути відновлена ​​без участі Росії: вона є одним із наймогутніших партнерів Ісламської Республіки. Втім, в адміністрації іранського президента-консерватора Ебрахіма Раїсі вже зазвучали голоси на користь виходу на прямий діалог з Вашингтоном, без посередників, хоча ще недавно ці політики виступали принципово проти будь-якої дипломатичної угоди з умовним Заходом.

Поділитись