Таліби загнали мільйони афганців у героїнове рабство

Таліби загнали мільйони афганців у героїнове рабство

Після захоплення влади в Афганістані в серпні 2021-го «Талібан» виступив із цілою низкою заяв, серед яких обіцянка припинити виробництво наркотиків у країні.

Проте справа не пішла далі за організацію таборів для наркозалежних. Наркобізнес залишається найактуальнішою проблемою для Афганістану, населення якого масово страждає від наркоманії. Навіть ті, хто уникнув фізичної залежності, все одно змушені мати справу з наркотиками: економіка Афганістану майже повністю залежить від виробництва опіатів. Це одна з головних причин, чому держава залишається в політичній ізоляції та не може розраховувати на допомогу міжнародних організацій. Втім, є підстави вважати, що таліби не поспішають розлучатися з легкими опіумними доходами, які набагато важливіші за життя простих афганців.

«Більш не буде ні виробництва, ні контрабанди. Афганістан взагалі більше не буде країною, де культивують опіум», — заявив представник «Талібану» Забіулла Муджахид 18 серпня минулого року, наголосивши, однак, що для цього талібам буде потрібна іноземна допомога. Міжнародна спільнота не повірила талібам у питанні заборони виробництва наркотиків — так само, як і їхнім популістським заявам про захист прав жінок та свободи слова. Усі попередні роки таліби не просто так захищали наркобізнес — вони контролювали його та оподатковували, і героїновий прибуток відіграв роль у їхньому військовому успіху у 2021 році.

Таліби поступово диверсифікували джерела доходу і тепер можуть заробляти не лише на продажу наркотиків, а й на видобуванні корисних копалин, на стягуванні податків, а також на транзиті товарів «своєю» територією. За даними ООН за 2020 рік, доходи руху «Талібан» можуть оцінюватись у суму від 300 мільйонів до 1,5 мільярда доларів. Для порівняння: весь ВВП Афганістану 2019 року становив 18,9 мільярда доларів, доходи бюджету – 5,5 мільярда. Проте проблема не зникає.

Ще рік тому було неясно, наскільки здійсненними обіцянки щодо викорінення наркотрафіку: за даними ООН за 2018 рік, торгівля наркотиками становила до 11 відсотків ВВП країни. Хоча «Талібан» офіційно заборонив наркотики ще 2000 року, виробники опіоїдів і не думали зупиняти виробництво. На це вказують і цифри: 83 відсотки всього героїну у світі з 2015 по 2020 рік було вироблено в Афганістані.

У країни довга та важка історія з виробництвом наркотичних речовин. У 2000-2001 роках бойовики вперше спробували згорнути виробництво опіуму та запровадили заборону на вирощування та експорт маку, різко скоротивши площу посівів — більш ніж удесятеро (з 82 до 8 тисяч гектарів). Втім, фахівці Агентства боротьби з наркотиками в США (DEA) вказали, що навряд чи тоді таліби всерйоз готувалися відмовитися від виробництва наркотиків. Експерти нагадали, що це відбувалося у перші місяці після атаки на США 11 вересня 2001-го. Щоб підготуватися до американського вторгнення та зібрати «подушку безпеки», бойовики вирішили підняти ціни на наркотик. Коли посіви стрімко скоротилися, ціна справді підскочила до рекордного показника: кілограм опіуму, який у регіоні продавався приблизно за 95 доларів, коштував 746 доларів.

Поділитись