США не збираються включати німецькі компанії в новий пакет санкцій проти «Північного потоку – 2», повідомило агентство Bloomberg.
Це означає, що Вашингтон вирішив звільнитися символічними заходами, які будуть не в силах зупинити будівництво російського газопроводу. Однак цей реверанс в сторону європейських союзників США може таїти в собі відкладену загрозу, так як джерела в Німеччині не виключають зупинки роботи газопроводу вже після завершення будівництва.
За даними Bloomberg, законопроект про санкції проти «Північного потоку – 2» можуть внести в конгрес вже 19 лютого, і туди будуть включені тільки кілька російських фірм, що беруть участь в проекті. Це йде врозріз з політикою попередньої президентської адміністрації, яка мала намір зупинити будівництво газопроводу за всяку ціну.
Джерела агентства свідчать, що новий глава Держдепу Ентоні Блінкен не хоче застосовувати штрафні інструменти до союзників США, побоюючись подальшої деградації відносин Америки та Європи. Це йде в руслі обіцянок президента Джо Байдена відновити порушеннях Дональдом Трампом союзи.
Роботи з прокладання труб «Північного потоку – 2» поновилися в датських водах в кінці січня, незважаючи на санкції. В даний момент в них задіяно одне судно, яке працює повільніше, ніж відкликати з-за обмежувальних заходів Pioneering Spirit, тому при нинішніх умовах будівництво закінчиться до літа. Після завершення трубоукладальних робіт газопровід потрібно буде сертифікувати і застрахувати. При Трампа США хотіли накласти санкції на європейські компанії, які могли б це зробити, але тепер, судячи з усього, цього процесу нічого не загрожує.
За даними джерел S & P Global Platts, Німеччина отримала поблажки від Вашингтона не просто так. У переговорах з заокеанськими партнерами німецька сторона наголошують на тому, що може перекрити газопровід вже після його сертифікації, якщо на то з’являться вагомі підстави.
Однак такий крок може мати правові наслідки, так як входить в протиріччя з правилами світової торгівлі, – зауважує агентство.
На початку лютого група захисників навколишнього середовища Environmental Action Germany опублікувала потрапило в її розпорядження лист міністра фінансів Німеччини Олафа Шольца колишньому американському колезі Стівену Мнучіну. У ньому озвучено пропозицію Берліна виділити € 1 млн на будівництво терміналів для зрідженого газу, який активно лобіює Вашингтон. В обмін США пропонувалося закрити очі на «Північний потік – 2».
Майбутнє законодавство, яке могло б стати основою для введення санкцій щодо «Північного потоку – 2», або не буде використовуватися, або, в разі введення положення про обов’язкові санкції, буде заблоковано різними інструментами, – пропонував Олаф Шольц.
Про лист Шольца було відомо і раніше, але німецькі захисники навколишнього середовища вперше оприлюднили повний текст. Не виключено, що новий склад Білого дому визнав пропозицію цілком прийнятним компромісом.
Обережність взяла гору і по відношенню до іншої санкцій пакета – за висновок Олексія Навального. Раніше Євросоюз не виключав, що може заморозити рахунки і візи російських олігархів, близьких до Кремля. Це питання планується обговорити на нараді міністрів закордонних справ ЄС 22 лютого. Однак, як повідомило джерело EU Observer в європейських дипломатичних колах, малоймовірно, що обмежувальні заходи, прийняті за його результатами, торкнуться олігархів. Швидше за все, Євросоюз обмежиться заморожуванням рахунків і візовими заборонами щодо осіб, безпосередньо причетних до суду над Навальним і його ув’язнення.
Те, що відбувається говорить про те, що і ЄС, і США здебільшого вичерпали список санкційних механізмів, які впливали б на Росію, але не шкодили б власного бізнесу. Однак поступки Німеччини з боку Вашингтона можуть означати, що Сполучені Штати просто ретельніше готують ґрунт для обмежень проти Росії. Пішовши на компроміс у цій чутливій для Берліна темі «Північного потоку – 2», Білий дім заручиться підтримкою європейських союзників в інших можливі санкції, що зробить їх більш ефективним інструментом тиску на Москву.