Стало відомо, чому ЄС не готовий прийняти Західні Балкани

Стало відомо, чому ЄС не готовий прийняти Західні Балкани

У найближчі роки Євросоюз не прийме до своїх лав держави Західних Балкан, вважають європейські політики та експерти.

За їх словами, інтеграції заважають повільні реформи в цих країнах і блокування переговорів з боку декількох членів ЄС. 6 жовтня на саміті «Євросоюз – Західні Балкани» Брюссель пообіцяв регіону € 30 млрд економічної допомоги, але терміни їх вступу так і не назвав. Втім, кандидатів ця невизначеність не засмутила – про те, що членство в ЄС відбудеться не скоро, там знають давно, а тому підсумок нинішнього саміту їх цілком задовольнив.

6 жовтня в словенському місті Брдо пройшов черговий саміт «Євросоюз – Західні Балкани». Головна мета цієї зустрічі – знову підтвердити європейський вектор балканських країн.

Ключовим підсумком зустрічі стала заява Брюсселя про те, що ЄС надасть регіону фінансові гарантії, які допоможуть залучити туди до € 30 млрд інвестицій – «в першу чергу в« зелені »та цифрові проекти». «Єврокомісія буде робити все, щоб прискорити інтеграцію Західних Балкан, які повинні бути всередині ЄС, наша мета – розширення Євросоюзу», – підкреслила на прес-конференції глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен.

При цьому конкретних термінів Брюссель не назвав – в підсумковій декларації йшлося про економічну інтеграцію, боротьбу з міграцією і злочинністю, а також про те, що західні Балкани повинні синхронізувати з Євросоюзом зовнішню політику.

Такий результат переговірників не засмутила: як заявили в МЗС Сербії, від саміту Белград чекав «подальшого поглиблення відносин, включаючи розвиток інфраструктурних зв’язків і економічне співробітництво», а також підтвердження європейськими лідерами «чіткої і надійної перспективи» членства в Євросоюзі. Ці очікування Брюссель виправдав.

У регіон Західні Балкани входить шість країн і територій: Албанія, Боснія і Герцеговина (БіГ), частково визнана Республіка Косово, Північна Македонія, Сербія і Чорногорія. Всі вони, за оцінкою Брюсселя, можуть стати частиною Євросоюзу. Ця думка вперше прозвучала в 2003 році на саміті в грецькому місті Салоніки. З тих пір пройшло 18 років, а членом ЄС жодна з цих країн так і не стала.

– За цей час народжений в 2003 році дитина стала повноцінним дорослим, однак держави регіону все ще знаходяться в підвішеному стані, – сказали в МЗС Сербії. – Відповідальність за це лежить як на країнах регіону, так і на ЄС. Ми упустили безліч можливостей прискорити реформи. При цьому ми не можемо закривати очі на те, що в самому Євросоюзі є сильне опір подальшому розширенню. Саме тому не нам називати терміни, коли вступ до ЄС буде можливо. Наш план – втілювати необхідні для цього реформи, хоча очевидно, що Сербія відповідає європейським критеріям краще багатьох країн Євросоюзу на момент їх вступу.

Передбачалося, що всі шість країн увійдуть в ЄС до 2025 року, але вже зараз зрозуміло, що в такий стислий термін цього не станеться.

Поділитись