Стало відомо чим загрожує Джонсону його участь у вечірках під час карантину

Майбутнє прем’єра Британії Бориса Джонсона перебуває у руках консерваторів — саме однопартійці у парламенті здатні ініціювати його відставку.

Причиною такого кроку можуть стати вечірки у прем’єрській резиденції, які проходили у розпал жорсткого карантину. На думку опитаних ЗМІ політиків та експертів, зараз глава уряду перебуває у вкрай складному становищі — на тлі падіння підтримки виборців невдоволення Джонсоном у рядах торі все зростає.

У Великій Британії не вщухає скандал через пандемійні вечірки за участю прем’єр-міністра країни Бориса Джонсона. Днями лідер опозиційної Лейбористської партії Кір Стармер закликав главу уряду піти у відставку; у цьому його підтримали Шотландська національна партія та деякі члени правлячої Консервативної.

Про те, що під час COVID-обмеження у прем’єрській резиденції на Даунінг-стріт проходили вечірки для співробітників, стало відомо наприкінці 2021 року. Один із таких вечорів припав на грудень 2020-го, коли громадянам Британії було заборонено навіть піти в гості на Різдво. Поліція відмовилася розслідувати цей епізод, пояснивши це тим, що не займається давніми порушеннями санітарних правил.

Трохи пізніше стало відомо, що у 2021 році таких вечірок на Даунінг-стріт було кілька, причому як мінімум у двох брав участь сам Борис Джонсон. Прем’єр свою присутність ними визнав. При цьому він заявив, що думав, ніби бере участь у виключно «робочих заходах». Попросивши вибачення всім, кого обурила його поведінка, політик ініціював внутрішнє розслідування.

Ситуація посилилася, коли з’явилися нові подробиці: за даними британських ЗМІ, дві вечірки пройшли якраз перед похороном принца Філіпа, дружина королеви Єлизавети II, у квітні 2021 року. У цей час – з 15 по 17 квітня – Борис Джонсон знаходився у своїй заміській резиденції Чекерс. У результаті за ці вечори йому довелося окремо перепрошувати перед британською монархинею.

— У Консервативній партії сильне відчуття, що прем’єр-міністр знехтував почуттями громадян, які не могли відвідувати рідних у шпиталях, — сказав членам палати лордів від консерваторів лорд Річард Белф. — у суспільстві відчувається гнів від того, що прем’єр не готовий дотримуватися норм, які він сам і запровадив.

Тим часом Уайтхолл (позначення уряду) вже розпочав розслідування. Його завдання — встановити «загальне розуміння характеру» того, що було на вечірках, і вирішити, чи варто застосовувати «індивідуальні дисциплінарні заходи». Якщо розслідування виявить ознаки кримінального правопорушення, справу передадуть лондонській поліції.

— Офіційне розслідування алкогольних вечірок на Даунінг-стріт триває і його результати не будуть відомі ще як мінімум кілька днів. Говорити щось напевно можна після того, як стане відомо, що там відбувалося і наскільки це було незаконно, — сказав співрозмовник, який представляє у Вестмінстері Консервативну партію. — Ситуація сприймається як кричущий приклад подвійних стандартів із боку політичної еліти та серйозно підриває довіру до неї.

Цей скандал уже став добрим приводом для креативу. 14 січня понад 100 людей, переодягнених під Бориса Джонсона, зібралися біля входу на Даунінг-стріт та влаштували там рейв. Чоловіки у строгих костюмах, світлих перуках та масках з обличчям прем’єра, пародуючи гучні розважальні заходи, танцювали під музику, тримаючи пляшки з алкоголем та картонні стаканчики.

І хоча розслідування тільки почалося, реальні наслідки вже даються взнаки. За даними британської консалтингової агенції Savanta ComRes від 17 січня, рейтинг консерваторів упав до 32%, тоді як підтримка лейбористів зросла до 42% — такої переваги в опозиції не було з 2013 року.

— Підтримка уряду та Бориса Джонсона серед виборців уже неабияк постраждала. Його однопартійці в парламенті сказали йому, що подальші подробиці поставлять його прем’єрство під загрозу, — зазначило джерело у Вестмінстері. — Хоча є ті, хто хотів би відкласти це питання та рухатися далі, падіння підтримки у виборця може стати критичним у політичному майбутньому Бориса.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,