У п’ятницю в Сполучених Штатах спостерігалися найновіші випадки пандемії коронавірусу, кількість смертей та госпіталізацій також зростала. Основні умови багато в чому визначають, хто виживає.
Про це повідомляє The New York Times
ХУСТОН – Сполучені Штати завершують особливо руйнівний тиждень, один із найгірших з тих пір, коли дев’ять місяців тому почалася пандемія коронавірусу.
У п’ятницю було встановлено національний рекорд за один день із понад 226 000 нових випадків. Це була одна з багатьох точок даних, яка ілюструвала глибину поширення вірусу, який вбив понад 278 000 людей у цій країні, більше, ніж все населення Лаббока, штат Техас, або Модесто, Каліфорнія, або Джерсі-Сіті, штат Нью-Джерсі
“Це просто дивовижне число”, – сказала Кейтлін Ріверс, старший науковий співробітник Центру охорони здоров’я Джона Хопкінса. “Ми перебуваємо в середині цієї по-справжньому серйозної хвилі, і я думаю, що, переживаючи день у день цієї пандемії, можна легко втратити з виду, наскільки масштабною і глибокою є трагедія”.
У Каліфорнії, де щоденні повідомлення про випадки захворювання потроїлись за останній місяць, губернатор Гевін Ньюсом оголосив про новий раунд регіональних розпоряджень про перебування вдома для вирішення наростаючої кризи, пов’язаної з ліжками інтенсивної терапії. Деякі округи в районі затоки заявили, що запроваджують жорсткі нові обмеження на ці вихідні , перш ніж набудуть чинності правила штату. А в Південній Флориді, яка перебуває на ранніх стадіях нового сплеску, лікарі та політики побоюються, що ресурсів для лікування хворих може бути недостатньо.
Кількість випадків смертей у будинках престарілих постійно становить близько 40 відсотків смертей в країні від Covid-19 з середини літа, навіть коли заклади відводили відвідувачів та вживали інших заходів обережності, а частка інфекцій, пов’язаних із закладами тривалого догляду, суттєво впала.
Основні умови відіграли ключову роль у визначенні того, хто пережив вірус. Американці, які мають такі захворювання, як діабет, гіпертонія та ожиріння – близько 45 відсотків населення – є більш вразливими.
І з’явилися нові докази того, що люди в районах із низьким рівнем доходу відчувають найвищий ризик впливу вірусу через необхідність працювати поза домом .
“Пандемія – це ми”, – сказав Ендрю Ноймер, доцент кафедри охорони здоров’я Каліфорнійського університету в Ірваїні, який додав, що частина слова “пандемія” походить від “демос”, давньогрецьке означає “люди”. “Це те саме слово, яке дає нам” демографію “або” епідемію “. Пандемія – це всі наші дії “.
Уптіки на обох узбережжях з лишком компенсували прогрес на Верхньому Середньому Заході, де кількість нових справ почала падати. Зараз деякі місця на північному сході щодня повідомляють про більше випадків, ніж навесні, частково через те, що тоді тестування було обмеженим. Род-Айленд вперше складає в середньому понад 1000 випадків на день. У штаті Нью-Йорк випадки захворювання досягли рекордного рівня навколо Буффало та Рочестера, без ознак уповільнення.
Залишається більше запитань, ніж відповідей про вірус і про те, яких людей він вбиває, і чому. Не було жодної сучасної пандемії такого масштабу, якою могли б користуватися експерти з інфекційних хвороб та службовці охорони здоров’я. Як і у випадку з раком чи навіть застудою, ніхто не розгадав усіх таємниць Covid-19.
“Ви можете бути хворим на рак, який потрапляє під дуже малий вірус, і у вас буде серйозне захворювання”, – сказав д-р Луїс Остроскі, експерт з інфекційних захворювань Медичної школи Макговерн в Техаському науковому центрі охорони здоров’я. в Х’юстоні. “Але ви можете бути молодою людиною без супутніх захворювань, яка піддається масовому опроміненню, і у вас також може бути серйозне захворювання”
Кілька місяців тому існувало уявлення про те, що вірус є явищем великого міста, оскільки Нью-Йорк, Детройт, Новий Орлеан та інші міські центри сильно постраждали. Стало ясно, що це вже неправда, якщо вона коли-небудь була.
Вірус розірвався в місцях на південно-західному кордоні з Мексикою, де випадки зростають навколо Ногалеса, штат Арізона, і на північному кордоні з Канадою, де область Розо, штат Міннесота, встановив рекорди. Лос-Анджелес та Маямі є поточними гарячими точками, але так само як і округ Цібах, SD, та округ Глухих Смітів, штат Техас.
Згідно з аналізом тих, хто захворів вірусом або піддався йому, бідні, зокрема, зазнають більшого ризику, ніж багаті.
Нові дослідження показали, що вірус більше вражає чорношкірі та латиноамериканські громади, ніж “білі” квартали, пов’язана із соціальними та екологічними факторами, а не будь-якою вродженою вразливістю.
Згідно з одним з недавніх досліджень даних мобільних телефонів, люди в районах з низьким рівнем доходу відчували значно вищий ризик впливу вірусу, оскільки вони були змушені йти на роботу за межами своїх будинків.
На початку травня кількість людей у найзаможніших районах, які залишалися вдома цілими днями, зросла на 27 процентів, тоді як кількість людей у районах з найнижчими доходами зросла на 11 процентних пунктів, згідно з аналізом соціальних епідеміологів Бостонського університету Школа громадського здоров’я.
“Сусідство має значення”, – сказала Моллі Сканнелл Брайан, доцент Інституту досліджень здоров’я меншин в Університеті Іллінойсу в Чикаго. “У Чикаго як ваша раса, так і ваша околиця вплинули на те, де був високий рівень смертності”.
Дані показують, що чоловіки вмирають від коронавірусу частіше, ніж жінки. Деякі дослідники припускають, що одним із пояснень є те, що чоловіки, як правило, мають гірше здоров’я, ніж жінки, частіше курять або страждають на серцеві захворювання. На початку грудня в США від вірусу померло щонайменше 135 000 чоловіків, порівняно з щонайменше 114 000 жінками, згідно з федеральними даними .
Однак існують відмінності між державами та містами. Жінки частіше, ніж чоловіки, помирають від вірусу в штаті Коннектикут, але чоловіки частіше, ніж жінки, вмирають в Арізоні, Нью-Джерсі та окрузі Колумбія, згідно з дослідженнями лабораторії GenderSci в Гарварді, яка створила трекер щодо гендерних питань диспропорції, пов’язані з Covid-19.
Однією з ключових демографічних груп ризику є літні американці, які живуть у будинках для престарілих та подібних закладах.
Понад 787 000 мешканців та працівників щонайменше 28 000 будинків престарілих та центрів довготривалого догляду за людьми похилого віку в США заразилися коронавірусом, згідно з аналізом New York Times, що базується на даних федеральних, штатів, місцевих органів та установ. Із заражених загинуло понад 106 000.
Відомо, що вірус особливо летальний для людей у віці 60 років і старше, які страждають на захворювання. І це може легко поширитися через загальні приміщення, де багато людей живуть у обмеженому середовищі, а працівники переходять з кімнати в кімнату.
Після того, як будинок престарілих в Бун, штат Північна Кароліна, перестав дозволяти членам сім’ї заходити до закладу через ризик коронавірусу, Доріс Грир стояла за його вікном три-чотири рази на тиждень. У них була рутина.
79-річний Річард Х. Грир, який мав проблеми з серцем і не міг ходити після інсульту, зателефонував і попросив дружину привести своїх собак – щурячих тер’єрів та «Бостон Вайнер» на ім’я Мейсі та Тетон. Пані їхала на машині, а працівник будинку престарілих трохи розсунув вікно пана erріра, і вони поговорили через вікно.
З березня пані erрір молилася, щоб коронавірус не потрапив до приміщення її чоловіка, але вона вважала, що її чоловік добре захищений, оскільки він рідко, якщо взагалі колись, виходив зі своєї кімнати.
Потім одного разу восени вона підійшла до вікна, і працівник сказав їй, що її чоловік має позитивний тест, і що вони не можуть говорити. Незабаром його стан погіршився.
У вересні їй дозволили ненадовго заходити до закладу в захисних спорядженнях. Містер Грир був на кисні у несвідомому стані. Потім вона приєдналася до сестри, а потім вийшла на вулицю, сіла біля його вікна і поговорила з ним. Вона залишалася, поки не було дуже пізно, а наступного ранку повернулася до вікна.
“Я не знаю, чи він міг мене почути”, – сказала пані Грир. “Я просто сказала йому, що з ним все в порядку, і що я його люблю”.
Вона все ще була біля вікна, коли пізніше того дня він помер.