США протягом останнього року переживають різке зростання випадків расизму

США протягом останнього року переживають різке зростання випадків расизму

Сполучені Штати протягом останнього року переживають різке зростання кількості нападів на людей азіатської зовнішності.

Дана тенденція проявилася на тлі пандемії нового коронавірусу, в появі якого президент Дональд Трамп і люди з його адміністрації звинувачували Китай. Ксенофобські висловлювання політика, який поступився Білий дім демократу Джо Байдену, цілком могли зіграти роль детонатора, який спровокував вибух неприязні до американців азіатського походження. Країну, яку зовсім недавно захлеснула хвиля боротьби за рівні права для чорношкірих під гаслами руху Black Lives Matter, десятки і сотні людей ополчилися на представників іншої раси.

На цьому тижні Америку шокували репортажі ЗМІ з штату Джорджія, де молодий чоловік влаштував розправу зі стріляниною в декількох спа-салонах. Жертвами нападника стали вісім осіб, шестеро з них – це жінки з азіатською зовнішністю (як мінімум четверо загиблих мали корейські коріння). Стрілка, 21-річного Роберта Аарона Лонга, затримали на шосе – в ході погоні поліції довелося протаранити його машину.

Лонг стверджує, що його діяння не були пов’язані з расовим чинником: на злочини він пішов, який рухається своїм сексуальним залежністю. Справа в тому, що під вивісками спа і масажних салонів в США нерідко діють закладу, де виявляються інтимні послуги (на території майже всієї країни проституція заборонена законом).

Расова приналежність жертв, втім, змушує засумніватися в щирості слів затриманого. Напади, очевидно, стали «комбінацією гендерного насильства, сексизму та ксенофобії», вважає член законодавчих зборів Джорджії Бі Нгуєн – перший в Джорджії законодавець з в’єтнамськими корінням. У свою чергу, мер Атланти Кіша Ленс Боттомс заявила, що незалежно від мотивів, якими керувався стрілок, що відбулося «неприйнятно, огидно і повинно припинитися», пише АР.

Президент США Джо Байден після стрілянини в Джорджії заявив про те, що вкрай стурбований тим, що сталося. «Яким би не був мотив (нападника), я знаю, що американці азіатського походження <…> вкрай схвильовані. Йдеться про жорстокість по відношенню до них, і це дуже, дуже тривожна ситуація», – сказав глава держави.

Події в Джорджії стали приводом і для критичних коментарів з боку держав Азії. Так, офіційний представник китайського МЗС Чжао Ліцзяні назвав насильство по відношенню до осіб азіатської зовнішності в США «жахливим і тривожним» явищем, до якого Пекін відноситься «з глибоким занепокоєнням»; Сполученим Штатам слід вживати «практичні кроки для вирішення проблеми расизму і расової дискримінації в своїй власній країні», підкреслив дипломат.

Поділитись