Що потрібно знати про боєприпаси із збідненим ураном – аналіз CNN

Що потрібно знати про боєприпаси із збідненим ураном – аналіз CNN

США вперше вирішили відправити в Україну спірні боєприпаси зі збідненим ураном у рамках нового пакету допомоги вартістю понад 1 мільярд доларів, оголошеного в середу. Втім, їх майбутнє використання в Україні вже зараз викликає низку питань.

Про це пише CNN.

Зазначається, що 120-міліметрові снаряди можуть бути випущені з танків Abrams M1 американського виробництва і повинні прибути на лінію фронту України цієї осені. На думку Вашингтона і Києва, це допоможе українським силам закріпити нещодавні успіхи в їхньому контрнаступі.

Однак боєприпаси помірно радіоактивні, що викликає питання про їхню безпеку та ризик, який вони можуть представляти для цивільного населення, а також викликає різку критику з боку Москви.

Ось що вам потрібно знати про боєприпаси із збідненим ураном – і чому їх використання викликає спірні питання.

Що це таке? Збіднений уран — це те, що залишилося після того, як більшість високорадіоактивних ізотопів урану було вилучено з металу для використання в ядерному паливі або ядерній зброї. Він набагато менш радіоактивний, ніж збагачений уран, і здатний викликати ядерну реакцію. Але збіднений уран надзвичайно щільний, що робить його ефективним снарядом. Він має здатність пробивати броню танків противника, тому що при ударі об ціль стає ще міцнішим.

Чому це спірно? Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) – орган ООН з нагляду за ядерною енергією – закликає до обережності при поводженні з ним. Посилаючись на дослідження здоров’я військовослужбовців, які зазнали впливу збідненого урану, агентство заявило, що хоча збіднений уран не робить суттєвого внеску у фонове випромінювання, з яким стикаються солдати та цивільні особи, він може становити небезпеку при попаданні в організм. Коли боєприпаси з збідненим ураном вражають броню танка, він може спалахнути і утворити урановий пил або аерозольні частинки, які при вдиханні можуть потрапити в кровотік і спричинити пошкодження нирок.

Заступник прес-секретаря Пентагону Сабріна Сінгх заявила CNN у середу, що США впевнені, що українці будуть використовувати боєприпаси відповідально.

Боєприпаси зі збідненим ураном уперше використали під час війни у Перській затоці в 1991 році. Зазначимо, збіднений уран не є ядерною зброєю і його використання не заборонене.

Поділитись