Сенат Конгресу США повного складу одноголосно ухвалив резолюцію на підтримку України.
Трансляцію засідання вів телеканал C-SPAN.
“Прийнята резолюція має дуже велике значення”, – наголосив лідер демократичної більшості у Сенаті Конгресу США Чак Шумер (від штату Нью-Йорк). На його думку, схвалення документа означає, що американські законодавці від обох партій “єдині у прагненні захистити Україну”.
Резолюції Палати представників та Сенату, які приймаються окремо в кожній палаті Конгресу, не мають юридичної сили та мають рекомендаційний характер. Таким чином законодавці висловлюють свою позицію з того чи іншого питання, а виконавча гілка влади має право ігнорувати такі документи.
Як випливає із тексту резолюції, сенатори виступають на підтримку “зусиль влади України щодо відновлення територіальної цілісності”. У зв’язку з цим законодавці пропонують Вашингтону “надавати політичну, дипломатичну та військову підтримку” Києву щодо цих зусиль. Це має включати додаткові поставки Києву озброєнь, йдеться в документі.
Законодавці також пропонують адміністрації президента США Джо Байдена “у разі будь-якого подальшого вторгнення або шкідливих дій з боку Росії, що підривають суверенітет України, використовувати всі наявні інструменти, щоб змусити РФ понести значні витрати і для відновлення миру в Європі”.
Резолюція опублікована на сайті сенатора Джин Шахін (демократ від штату Нью-Гемпшир), яка є одним із авторів цієї ініціативи. Підсумковий текст документа відрізняється від того, що спочатку пропонувала схвалити група сенаторів. У фінальній версії, зокрема, є таке доповнення: “Ніщо в цій резолюції не слід тлумачити як оголошення війни або дозвіл на застосування військової сили проти Російської Федерації або як дозвіл на введення збройних сил Сполучених Штатів на Україну”.
Як повідомила газета Politico, на внесенні цих поправок наполіг у четвер сенатор Ренд Пол (республіканець від штату Кентуккі). Він заявляв, що інакше заблокує прийняття документа.
Минулого тижня американські ЗМІ повідомили, що обговорення республіканцями та демократами пакету нових антиросійських санкцій у Конгресі США зайшло в глухий кут через розбіжності між законодавцями. Вони нібито не дійшли єдиної думки про те, яких обмежувальних заходів може бути вжито щодо російського банківського сектора, а також газопроводу “Північний потік – 2” у разі загострення ситуації навколо України.
Законодавчі ініціативи щодо запровадження санкцій проти РФ раніше представили у верхній та нижній палатах Конгресу США представники обох американських партій.
В останні місяці на Заході, а також у Києві звучать твердження про нібито можливе вторгнення Росії в Україну. У Кремлі назвали їх порожнім та безпідставним нагнітанням напруженості. При цьому в Москві не виключили, що це робиться для виправдання спроби силового розв’язання кризи на південному сході України, і попередили, що такі дії Києва матимуть серйозні наслідки.