Санду зробила заяву про газовий конфлікт із Москвою

Санду зробила заяву про газовий конфлікт із Москвою

Газова криза в Молдові подолана – країна продовжить отримувати російський газ за ціною, яку вважає для себе прийнятною, заявила президент республіки Майя Санду.

«Так, я вважаю, що газова криза закінчилася тоді, коли було підписано контракт між «Молдовагазом» та Газпромом», – передає ЗМІ слова Санду.

За її словами, уряд скаже, чи потрібно на кілька днів продовжити чи ні режим надзвичайної ситуації, виходячи з конкретних питань, які вони ще мають вирішувати через те, що була така ситуація, коли бракувало обсягів газу.

«У понеділок міністр інфраструктури (Андрій Спину, ключовий переговорник із Газпромом) відповідатиме на питання преси про те, що було підписано і як проходили переговори. Я хочу сказати, що ми матимемо газ після 1 листопада. І це вже дуже добре. Є ціна, яка передбачає, що уряд чи регулятор мають підвищити тарифи на газ. Підвищення тарифів буде, але в той же час це підвищення не таке велике, яке було б, якби купували сьогодні (за ринковою ціною), тому що ми всі знаємо, що сьогоднішні ціни дуже високі», – сказала Санду.

За її словами, Молдова задоволена тим, що цей контракт було погоджено та підписано. При цьому точки входу газу будуть ті ж, які були використані досі, тобто через Україну.

Президент Молдови торкнувся також теми боргу перед Газпромом. «За тиждень, за два тижні розібратися з усіма цими речами неможливо, тому й було рішення, що потрібен час. Подивитися, які там документи, зробити аудит і розпочинати розмову про реструктуризацію. Мені здається, це позитивний прецедент у наших відносинах із Російською Федерацією, що ми можемо вирішити питання, навіть таке серйозне питання – газова криза. Це добрий приклад того, що ми зможемо вирішувати й інші речі», – сказала вона.

Розкрито умови нового договору Росії та Молдови щодо газу

Санду прокоментувала інформацію Financial Times про те, що Газпром запропонував скоригувати угоду Молдови про створення зони вільної торгівлі з ЄС, а також про те, що Москва хотіла б відмови Кишинева від угоди про зону вільної торгівлі з Євросоюзом та приєднання до Євразійського економічного союзу. “У цих переговорах щодо газу не було таких розмов”, – сказала вона.

Санду відповіла також на запитання, чи вважає вона Росію другом Молдови: «Друзі – це тоді, коли є взаємна повага. Я сьогодні бачу цю взаємоповагу, і сподіваюся, що це буде й надалі. Під час цієї кризи було дуже багато звинувачень: що молдавський народ такий, а російський народ такий. Це не допомагає. Ось ми вирішили кризу, а осад залишився. Я хочу, щоб росіяни, які живуть у Росії, зрозуміли, що ми доброзичливий народ. Я хочу, щоб молдавани, які живуть у Росії, через це не постраждали, або росіяни, які живуть у Республіці Молдова, не постраждали через заяви, які просто сварять наші народи. Нам дуже важливо створити консолідоване суспільство тут, у Молдові. Я б хотіла, щоб ми були уважнішими, коли обговорюємо чутливі речі, щоб не нашкодити процесу консолідації суспільства і щоб не сварити народ Молдови з народом Росії», – сказала Санду.

Нагадаємо, міністерство інфраструктури Молдови оголосило про досягнення угоди з Газпромом про продовження контракту на постачання газу до республіки на п’ять років за запропонованою молдавською стороною формулою та проведення аудиту боргу «Молдовгазу». Як зазначили у відомстві, постачання блакитного палива за новим контрактом розпочнеться 1 листопада.

Ціна на російський газ для Молдови за новим контрактом із компанією «Газпром» може зрости до 500-600 доларів за 1 тисячу кубометрів, новий контракт Молдови з Газпромом передбачає виплату республікою історичного боргу за постачання газу в минулі роки.

1 жовтня Газпром на час переговорів із Молдовою на місяць продовжив контракт на постачання газу до республіки за ринковою ціною, яка становила на момент підписання угоди близько 790 доларів за 1 тисячу кубометрів. 22 жовтня влада Молдови ввела в країні режим НП. Кишинів, який відмовився від нафтової прив’язки ціни на газ, виявився не здатним платити за блакитне паливо за ринковими цінами.

Поділитись