Російські сили виснажені в Бахмуті , і український контрнаступ незабаром може бути розпочато, сказав один із високопоставлених київських генералів, підвищуючи перспективу малоймовірного повороту в обложеному місті.
Про це передає CNN.
Командувач Сухопутних військ України Олександр Сирський заявив у четвер у своєму Telegram-каналі, що «[росіяни] втрачають значні сили [в Бахмуті] і вичерпуються сили».
«Зовсім скоро ми скористаємося цією можливістю, як і раніше під Києвом, Харковом, Балаклією та Куп’янськом», — сказав він.
Його коментарі прозвучали через кілька днів після того, як президент України Володимир Зеленський здійснив неочікувану поїздку на передову в Донецьку область, і викликали надію на Заході, що спірне рішення Києва залишити війська в Бахмуті принесе свої плоди.
Кілька тижнів контрнаступ здавався малоймовірною перспективою, оскільки сили російської групи найманців Вагнера бомбардували Бахмут і наближалися до захоплення контролю над містом.
Але ці зусилля коштували значних витрат людської сили та ресурсів, і тепер, здається, сповільнилися.
Російські війська завдали понад 200 ударів по цьому району лише за останню добу, але щодня втрачають сотні людей у своїх зусиллях, повідомив речник Східного угруповання ЗС Сергій Череватий пізніше в четвер. CNN не може підтвердити ці цифри.
За словами Череватого, ще одна ділянка інтенсивного обстрілу знаходиться на північному сході від Бахмута, на лінії фронту на північ від міста Кремінна.
Виступаючи в ефірі українського телебачення в п’ятницю, Череватий сказав, що “не тому, що [Вагнер] відходить, а через великі втрати їх доводиться підсилювати частинами регулярної армії РФ, насамперед повітряно-десантними військами”.
Він додав, що російські сили в цьому районі «здійснюють кілька десятків атак щодня. За минулу добу в Бахмуті та його околицях сталося 32 пожежі». За його словами, також були нанесені авіаудари як з літаків, так і з ударних гелікоптерів, але додав, що «артилерія є набагато більшим фактором впливу на військові операції, ніж авіація».
У четвер офіційний орган Українського національного спротиву заявив, що найманці Вагнера почали депортацію жителів підконтрольного їм передмістя Бахмута.
«Бойовики силою вивозять місцевих жителів у захоплені райони Луганської області, де їх фільтрують. Після цього їх депортують до Пермі (Росія) та інших віддалених регіонів Російської Федерації», – повідомили в Центрі. «Місцевих жителів депортують у порядку евакуації. Після цього вони асимілюються у віддалених районах імперії, бо тепер вони залежні від окупантів». Твердження Центру не вдалося перевірити.
Оптимізм командувача сухопутними військами Сирського віддзеркалив інформацію Генерального штабу Збройних сил України в середу, в якій говориться, що хоча в Бахмуті все ще очікуються важкі бої, там «наступальний потенціал Росії зменшується».
“Противник продовжує спроби взяти місто, втрачаючи значну кількість живої сили, озброєння та військової техніки”, – йдеться в повідомленні в середу.
Західна розвідка вражає подібним тоном. «Темп російських операцій навколо Бахмута, схоже, сповільнюється», – написав аналітичний центр Інституту вивчення війни (ISW) у своєму звіті про конфлікт за середу.
Але ця зміна також може свідчити про зміну пріоритетів Росії. «Існує реалістична ймовірність того, що російський напад на місто втрачає той обмежений імпульс, який він отримав, частково через те, що деякі підрозділи російського МО були передислоковані в інші сектори», — заявило в середу Міністерство оборони Британії.
У середу під час бойової поїздки Зеленський вручив нагороди військовим, які захищають Бахмут. «Для мене честь підтримати наших воїнів, які захищають країну в найважчих умовах на передовій», — сказав він пізніше у своєму нічному зверненні.
Тривалий опір українських військ міг підтвердити його рішення проігнорувати деякі заклики Заходу тактично відступити з Бахмута, коли російський наступ наближався.
«Для нас це тактика», — сказав Зеленський CNN раніше цього місяця, викладаючи своє рішення та наполягаючи на тому, що київське військове командування було єдиним у продовженні оборони міста.
«Ми розуміємо, що після Бахмута вони могли б піти далі. Вони могли б поїхати в Краматорськ, вони могли б поїхати в Слов’янськ, це була б відкрита дорога для росіян після Бахмута в інші міста України, в Донецькому напрямку», – сказав він.
Українська влада повідомила, що місто за 20 кілометрів на захід від Бахмута також частіше зазнає російських ракетних ударів.
Влада заявила, що три людини загинули внаслідок нічного ракетного обстрілу Росії містом Костянтинівка Донецької області.