Україна знову посварилася з сусідньою державою. На цей раз конфлікт спровокував прем’єр-міністр Словаччини Ігор Матович.
Чиновник жартома заявив журналістам, що Братислава може розплатитися з Росією за вакцину від коронавірусу українським Закарпаттям. Пізніше голові словацького уряду довелося вибачитися перед Києвом.
Прем’єр-міністр Словаччини Ігор Матович пожартував про умови постачання російської вакцини від коронавируса Sputnik V. Журналісти запитали чиновника про те, що Братислава пообіцяла Москві в обмін на препарат. «Закарпатську Україну», – відповів глава словацького уряду. Пізніше Матович вже більш серйозно додав, що багато хто думає, що домовленості з Росією як ніби автоматично передбачають зраду Словаччини, але це не так. «Як ви думаєте, що я їм обіцяв? Я їм нічого не обіцяв, вони нічого від мене не хотіли», – сказав він.
Заява прем’єр-міністра Словаччини викликало обурення в Києві. Буквально через кілька хвилин після публікації інтерв’ю Матовича слово взяв голова МЗС України Дмитро Кулеба. «Нехай міняє [вакцину] на кілька регіонів Словаччини», – запропонував він. Українське зовнішньополітичне відомство також висловило протест тимчасовому повіреному в справах Словаччини в Україні Матушу Корбу. Крім того, Київ зажадав офіційних вибачень від Братислави. За справу взялися і невідомі вандали. На будівлі консульства Словаччини в Харкові вони фарбою написали фразу «Міняємо Словаччину на Крим».
Словацькі чиновники відреагували стримано. «Я сьогодні спілкувався з українським колегою Дмитром Кулебою. Я вибачився перед ним за недоречні висловлювання прем’єр-міністра», – сказав глава МЗС Словаччини Іван Корчок. Він додав, що кілька днів тому в Києві пройшли продуктивні переговори про двосторонні відносини. Пізніше неадекватними свої слова назвав і сам Ігор Матович. У МЗС України повідомили, що задоволені цими заявами. «Якби Словаччина відразу не вибачилася за ці слова, ми б пішли на подальші кроки, тому що такі речі прощати не можна», – підкреслив Кулеба.
Закарпаття не вперше стає приводом для дипломатичних конфліктів. Уже кілька років Україна сперечається з гуманітарних питань з сусідньої Угорщиною. Справа в тому, що в самих західних районах Закарпаття значну частину населення складають етнічні угорці, яких захищає Будапешт. Перші проблеми у відносинах двох країн почалися в 2017 році, коли Угорщина протестувала проти українського закону про освіту. У 2019 обурення викликав закон про насадженні мови.
У 2020 році відносини Угорщини та України пережили кілька криз. Навесні Будапешт виступив проти проекту адміністративної реформи, яка передбачала ліквідацію Берегівського району Закарпаття, де більшість складають етнічні угорці. Восени в ході місцевих виборів в Україні Будапешт прямо підтримав Партію угорців. Будапешт дозволив знаходяться в Угорщині жителям Закарпаття перетнути кордон, проголосувати на Україні, а потім повернутися без зобов’язання відбувати 14-денний карантин.