Постачання іранських БПЛА до Росії — це вже «іспанський сором» для Кремля

Постачання іранських БПЛА до Росії — це вже «іспанський сором» для Кремля

БПЛА іранського виробництва стають дедалі популярнішою зброєю ЗС Росії в українській війні, головним чином для ударів по цивільним цілям.

Цьогорічна серія ударів по містах України не стала винятком. Поряд із крилатими ракетами, які запускалися з кораблів та літаків, РФ задіяла й іранські дрони-камікадзе Shahed-136. Це не перший подібний прецедент. Вперше, нагадують експерти, іранські дрони були помічені під час атаки на Одесу.

А кілька днів тому глава МЗС Ірану Хусейн Амір Абдоллахіян запевняв: Іран не постачав і не постачатиме Росії зброю для використання в бойових діях в Україні. У телефонній розмові з главою МЗС Фінляндії Пеккою Хаавісто агаї Абдоллахіян запевняв: «Незважаючи на те, що низка країн надає військову підтримку Києву, ми не передавали і не передаватимемо Росії жодної зброї для ведення війни в Україні».

Наскільки допустима велика брехня у великій політиці — суперечка з вічного. Але навіть якщо сказати «правду, всю правду, лише правду» з якихось причин не виходить, по-перше, на рівні послів і міністрів брехати не варто. І тим більше не варто брехати так примітивно, щоб за секунду прицвяхували за язик.

Чи хтось це пояснив премудрості главі МЗС Ірану Хосейну Аміру Абдоллахіяну, ми знати напевно не можемо. Натомість достеменно відомо інше: в Україні з російського боку іранські безпілотники помічені вже давно. Їх і збивають, і приземлюють. Наскільки вони виявилися ефективними у бойовій обстановці, питання відкрите. Як зазначають експерти американського Інституту дослідження війни (ISW), використання російськими військовими іранських безпілотників Shahed-136 навряд чи суттєво вплине на перебіг війни в Україні. До того ж росіяни не направляють безпілотники на асиметричні вузли поблизу поля бою, але використали багато цих БПЛА для поразки цивільних цілей у тилових районах.

Щиро кажучи, постачання іранських БПЛА до Росії — це вже «іспанський сором» для Кремля. Використання їх для ударів по цивільним цілям – тим паче. Як зазначають фахівці, створити безпілотник, що літає, не так складно. Важко зробити його керованим, змусити летіти туди, куди прямує оператор. Так само нескладно повторити ракету від безпілотника. Складно змусити її летіти точно в ціль. Одна з головних переваг турецьких «Байрактарів» — це саме феноменальна точність. Для такої точності потрібний «штучний інтелект», електроніка, камери тощо. Забезпечити все це Іран, який перебуває під санкціями, навряд чи зможе. А для ударів по житлових кварталах міст особливо точно цілитися не треба. Росія для удару по мирних кварталах українських міст іранські БПЛА. Потрійна ганьба в одному виробі, так би мовити.

Поділитись