Посла Італії в Анкарі викликали в МЗС Туреччини через слова прем’єра про Ердогана

Посла Італії в Анкарі викликали в МЗС Туреччини через слова прем’єра про Ердогана

Міністерство закордонних справ Туреччини викликало в четвер посла Італії в Анкарі Массімо Гайані, повідомляє Anadolu.

У письмовій заяві було оголошено, що посол Італії в Анкарі був викликаний в четвер увечері після “неприйнятних” заяв прем’єр-міністра Італії Маріо Драгі про президента Тайіпом Ердоганом за інцидент зі стільцем. Прем’єр-міністр Італії назвав президента Туреччини “диктатором”, але при цьому наголосив на необхідності співпраці з ним. Він також додав, що “не поділяє поведінки” президента Туреччини стосовно голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйен, цитує його слова видання Ansa.

Від італійського посла в МЗС Туреччини зажадали роз’яснень щодо зауважень, зроблених Маріо Драгі. Заступник міністра закордонних справ Турецької Республіки, директор у справах ЄС Фарук Каймакчі заявив італійському послу, що Туреччина рішуче засуджує висловлювання “призначеного” прем’єр-міністром Італії Маріо Драгі на адресу президента Реджепа Тайіпа Ердогана – лідера, обраного з найбільшою кількістю голосів в Європі.

До відомості дипломата було доведено, що висловлювання прем’єр-міністра Італії Маріо Драгі суперечать духу дружби і союзництва між Туреччиною та Італією. МЗС Туреччини зажадав негайно відкликати “неприйнятні і непривабливі” висловлювання прем’єр-міністра Італії на адресу президента Ердогана.

Пізніше глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу відповів на заяву Драгі у своєму мікроблозі Twitter. “Ми рішуче засуджуємо неприйнятну популістську риторику призначеного прем’єр-міністра Італії Драгі і його потворні і безжальні заяви про наш обраного президента, і ми повертаємо їх йому”, – написав він.

Раніше в четвер Маріо Драгі сказав: “Я абсолютно не згоден з поведінкою турецького президента Ердогана, я не поділяю його. Я вважаю, що це недоречне поведінку. Глибоко шкодую через те приниження, яке довелося пережити [голові Європейської комісії Урсулі] фон дер Ляйен. Тут ми повинні взяти до уваги те, що з цими – назвемо їх власними іменами – диктаторами, нам необхідно співпрацювати. ми повинні бути відвертими з ними в вираженні відмінностей в наших поглядах і баченні суспільства, але ми також повинні бути готові до співпраці для забезпечення інтересів власної країни. Нам потрібно знайти правильний баланс”.

За словами міністра закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо, турецька сторона, навіть без урахування дипломатичного протоколу, проявила “мінімум галантності”.

У вівторок голові Єврокомісії (ЄК) Урсулі фон дер Ляйен в ході візиту в Анкару довелося зіткнутися з особливостями турецького сприйняття ЄС. На зустрічі з президентом Реджепом Тайіпом Ердоганом її посадили в стороні від нього і глави Євроради Шарля Мішеля, передає “Інтерфакс”.

В європейських соціальних мережах широко розійшлося відео, на якому Ердоган і Мішель сідають поруч у два крісла, а фон дер Ляйен, якій дісталося тільки місце на дивані збоку, видає виразний вигук подиву.

“Голова явно була здивована, втім, це видно на відео, але, незважаючи на подив, вона вважала за краще, і я думаю, що це, звичайно, був правильний вибір позиції, дати пріоритет суті, а не питань протоколу або форми. Це напевно те, що громадяни Європейського союзу очікували від неї”, – сказав офіційний представник Європейської комісії Ерік Мамер на брифінгу в Брюсселі.

Йому довелося відбиватися від питань, що означає таке явне в очах європейської громадськості приниження рангу глави виконавчої колегії ЄС: грубу протокольну помилку або принципову демонстрацію ставлення до жінок режиму Анкари, яка нещодавно оголосила про вихід з Стамбульської конвенції із захисту прав жінок.

Прес-секретар ЄК зазначив, що поїздка до Туреччини готувалася, “використовуючи звичайні канали для такого роду візитів”. Але представники самої протокольної служби Єврокомісії на цей раз не змогли взяти участі в поїздці по причині антикоронавірусних обмежень.

Він ухилився від коментаря на питання, з якої причини главу Єврокомісії не мають посадили в таке ж крісло, як і голови Євроради, запропонувавши звернутися до турецької влади як організаторам цієї зустрічі.

“Що стосується сприйняття (Євро) комісії за кордоном, зрозуміло, протокольний ранг її голови точно такий же, як і у голови Європейської ради. До речі, голова (ЄК) є повноправним членом Європейської ради, і зазвичай, коли вона направляється в закордонне держава, до неї відносяться точно таким же чином, як це було б зроблено стосовно голови Європейської ради”, – пояснив Мамер.

На прохання проаналізувати, яке послання Ердоган хотів передати фон дер Ляйен через таке до неї ставлення, представник ЄК відповів: “Не знаю, передбачалася передача послання, але в будь-якому випадку нас цікавить не якесь послання в цьому, а то, що ми передали наші послання турецькій владі. Це було зроблено під час переговорів. І повірте, переконання європейського союзу, і голови (ЄК) в особливості, щодо ролі жінки в суспільстві і в політичному світі надзвичайно ясні. Вона неодноразово це пояснювала. І будь-якого окремо взятому події, яким би воно не було, не змінити жодним чином суть її політики”.

На прес-конференції у вівторок в Анкарі фон дер Ляйен заявила: “Мене дуже турбує той факт, що Туреччина вийшла зі Стамбульської конвенції. Йдеться про захист жінок і дітей від насильства. І зараз це явно неправильний сигнал. Європейський Союз без коливань вкаже на подальші негативні події”.

Пізніше з’ясувалося, що турецький “протокольний мачізм” не вичерпувався одним інцидентом. Під час офіційного обіду також було встановлено тільки два стільці для почесних учасників трапези, а фон дер Ляйен дістався стілець поменше.

Поділитись