Інавгурація Олександра Лукашенка без офіційного анонсу і прямої телетрансляції продиктована невпевненістю в власної легітимності, кажуть експерти. Це вплине на подальшу ерозію державної вертикалі.
23 вересня, в середу, відбулася шоста інавгурація Олександра Лукашенка. Захід заздалегідь не анонсувався, не були запрошені іноземні посли. Представники урядів Німеччини, Словаччини, Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Чехії, Данії та ряду інших держав розкритикували таємну церемонію.
У бесіді з «Ежедневником» старший аналітик, директор Центру європейської трансформації Андрій Єгоров пояснив незвичайний формат цього заходу розумінням нагорі, що у Лукашенка немає суспільної легітимності та підтримки, а також тим, що оголошення інавгурації могло б спровокувати масові протести.
Як відомо, протестувальники все одно вийшли на вулиці білоруських міст. На думку політолога, білоруська влада хотіла уникнути, щоб протести йшли паралельно інавгурації.
«Але чому не було трансляції по держтелебаченню? – задається питанням експерт. – Мабуть, з цих же міркувань: щоб люди не вийшли на вулиці. Влада розуміє, що у неї немає ніякого мандата і кредиту довіри людей, тому і зробили церемонію таємницею».
Гіршого послання для вертикалі не придумаєш
«Це, звичайно, абсолютно абсурдне дію в флагманському виконанні, тим більше з огляду на той результат, який воно принесе. Гіршого послання власної вертикалі, напевно, не придумаєш зараз. Очевидно, що така поведінка продиктовано невпевненістю в легітимності. А легітимність – це те, що в тому числі дозволяло Лукашенко завжди утримувати владну вертикаль в підпорядкуванні», – зазначив Єгоров.
Дане політична дія Лукашенко, яке видає його невпевненість, вважає експерт, буде впливати на подальшу ерозію державної вертикалі. Також воно буде працювати на поглиблення кризи адміністрування в Білорусі.
На думку аналітика, люди будуть йти, швидше за все, саме чиновники середньої ланки. Вони будуть розуміти, що у цього режиму майбутнього немає.
Патова ситуація
Розмірковуючи про акції протесту, які не вщухають вже півтора місяці, Андрій Єгоров зауважив, що в країні склався тимчасовий паритет сил, і це працює на поглиблення і формування двовладдя в країні. Влада нічого не можуть зробити з йдуть протестами, а й учасники протесту поки нічого не можуть з владою. Це все поглиблює політичну кризу.
«З іншого боку, потрібно розуміти, що самі по собі протести не можуть змінити ситуацію кардинально, але вони створюють контекст і можливість зміни цієї ситуації. І тут важливі політичні дії, які буде здійснювати Координаційна рада», – сказав співрозмовник.
Він нагадав про недавнє розгромі президії КС. «Сьогодні у КС кілька невпевнені і нерішучі дії. Але я сподіваюся на швидку зміну даної ситуації», – зазначив експерт. Він наголосив на важливості політичного процесу.
«Якщо КС не зміцнюватиме свої зв’язки з різними групами протестувальників, не надасть якийсь ясний план дій, навряд чи можна сподіватися, що в політичному сенсі ми зможемо виграти найближчим часом», – вважає Андрій Єгоров.
“В цілому, аналізуючи сьогоднішню ситуацію, потрібно визнати: система втрачає керованість. Сама інавгурація – це підтвердження того, що нагорі не можуть впоратися з цією ситуацією. Приймаються досить абсурдні рішення, і очевидно, що вони втрачають легітимність і підтримку, і що настає ерозія владної вертикалі”, – резюмував аналітик.