29 грудня опозиція у Венесуелі остаточно скасує тимчасовий уряд на чолі з Хуаном Гуайдо.
З відповідним закликом вже виступили 72 політики. Самопроголошений лідер не виправдав їхніх сподівань. Наразі венесуельська опозиція шукає нового лідера, який допоможе їм перемогти нинішнього главу держави Ніколаса Мадуро на виборах у 2024 році. Проте, як зазначили експерти, поки що очевидний претендент на цю роль не простежується.
Опозиційні політики Венесуели, які 2019 року визнали легітимним президентом країни Хуана Гуайдо, проголосували за ліквідацію самопроголошеного уряду. На підтримку відповідного законопроекту 22 грудня висловилися 72 опозиційні депутати (24 виступили проти, дев’ять утрималися). Остаточне ухвалення рішення очікується 29 грудня.
Двовладдя у Венесуелі сформувалося після президентських виборів 2019-го. У січні невдовзі після приведення до присяги президента Ніколаса Мадуро почалися виступи проти нього. На цьому фоні глава парламенту (Національної асамблеї) Хуан Гуайдо заявив, що конституція дозволяє йому виконувати повноваження глави держави. Його підтримали США, кілька країн Латинської Америки та більшість держав ЄС. Росія, а також, наприклад, Китай, Туреччина та Куба спочатку вважали легітимним лідером лише Ніколаса Мадуро. Торішнього серпня цього року Хуан Гуайдо оголосив про створення свого уряду країни. Двовладдя зміцнилося у 2020 році, коли опозиція, включаючи Хуана Гуайдо, бойкотувала парламентські вибори. Таким чином, у країні з’явилися не лише два президенти та уряди, а й, по суті, два парламенти.
Однак поступово рейтинг самопроголошеного президента Венесуели як усередині країни, так і на міжнародній арені почав падати. Офіційний Каракас, у свою чергу, виявив прагматизм і зовсім зробив крок назустріч опозиції, погодившись розпочати переговори з нею. 2021 року опозиційні партії були навіть допущені до регіональних та місцевих виборів. При цьому опозицію у Венесуелі представляють передусім чотири партії — «Народна воля» (VP), «Справедливість насамперед» (PJ), «Демократична дія» (AD) та «Новий час» (UNT). Зараз за скасування тимчасового уряду виступають усі, крім VP, до якої належить Хуан Гуайдо.
Проте, згаданий законопроект не передбачає скасування опозиційної Національної асамблеї. Але якщо раніше противники Ніколаса Мадуро намагалися утримати двовладдя, то тепер їхня основна мета — заручитися максимально можливою підтримкою виборців перед президентськими виборами, які відбудуться 2024 року.
Новий лідер венесуельської опозиції може з’явитися після проведення внутрішніх праймеріз. Таким чином на початку 2012-го обрали єдиного кандидата від опозиції Енріке Капрілеса (член партії «Справедливість насамперед»). Тоді він боровся з Уго Чавесом, а вже 2013 року – з Ніколасом Мадуро.