ОДКБ тріщить по швам: Вірменія пригрозила вийти з військового блоку Путіна

ОДКБ тріщить по швам: Вірменія пригрозила вийти з військового блоку Путіна

Військовий блок, зібраний Кремлем із лояльних республік колишнього СРСР, затріщав по швах.

Організація країн договору про колективну безпеку, членами якої є шість пострадянських республік, не виконала вимогу Вірменії про допомогу, яку було спрямовано два дні тому під час конфлікту з Азербайджаном. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода повідомив секретар Ради Безпеки Вірменії Вірмен Григорян.

«Яким було наше очікування і в чому полягав наш запит до ОДКБ? Надати Вірменії військову та військово-політичну допомогу для захисту суверенітету Вірменії та виведення азербайджанських військ із суверенної території Вірменії. Наша вимога від ОДКБ була саме такою, досі вона не виконана», — констатував він, додавши, що така реакція «не задовольняє Єреван».

За словами Григоряна, після подій у Казахстані, куди ОДКБ відправив місію, щоб зберегти при владі президента Касим-Жомарта Токаєва, виникла надія, що механізми блоку колективного захисту нарешті запрацюють.

“Така надія була, і природно, що такої надії більше немає”, – заявив Григорян. Виправити ситуацію, за його словами, можуть лише «предметні кроки» з боку ОДКБ. Причому це може бути не лише запровадження колективних сил, а й інші інструменти — військово-політичні, дипломатичні, економічні.

Поки що ОДКБ має турбувати питання: чи не виключає Єреван ймовірність виходу з блоку, заявив Григорян.

Вірменія зверталася до ОДКБ за статтею 4 статуту ОДКБ, за якою агресія проти однієї країни розглядається як напад на всіх членів блоку. У цьому випадку організація має «негайно надати необхідну допомогу, зокрема військову», йдеться у її статуті.

Але ОДКБ обмежилася заявою, в якій висловила «занепокоєння» загостренням обстановки та принесла «співчуття» Вірменії. У зону конфлікту було вирішено направити делегацію спостерігачів на чолі з генеральним секретарем Станіславом Засем, який, проте, поспішати не планує. Його прибуття очікується лише наступного тижня.

Голова штабу ОДКБ Анатолій Сидоров пояснив, що зараз Зась бере участь у «інших міжнародних серйозних заходах, зокрема, запрошено на саміт ШОС».

У четвер, 15 вересня, Вірменія та Азербайджан домовилися припинити вогонь. Але за два дні бойових дій азербайджанські збройні сили просунулися на 7,5 кілометра, розповів у п’ятницю на брифінгу для послів іноземних держав начальник Генштабу ЗС Вірменії Едвард Асрян.

За його словами, атака велася за шістьма напрямками. Азербайджану вдалося максимально просунутися у напрямку міста Джермук, а також на 1-2 км у бік сіл Неркін Анд Сюнікської області та Шоржа Гегаркунікської.

Офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова, коментуючи роль ОДКБ у кризі, заявила, що візит до регіону керівника організації — це «суттєве залучення можливостей організації». Вона також додала, що питання про допомогу Вірменії має бути адресоване не Росії, оскільки Росія вже доклала «колосальних зусиль для того, щоб вирішити багаторічну, застарілу кризу».

Поділитись