Новий міністр оборони Німеччини виступав за продовження співпраці з Москвою

Новий міністр оборони Німеччини виступав за продовження співпраці з Москвою

В уряді канцлера Німеччини Олафа Шольца відбулася перша відставка. Усього 13 місяців протрималася на посаді міністра оборони Крістіні Ламбрехт.

Вона дефілювала пустелею в Малі на шпильках і в бронежилеті, плутала роти та дивізії, випадково розкривала секретні плани союзників. За словами 57-річної Ламбрехт, вона була змушена піти «через пильну увагу ЗМІ». Натомість Шольц поставив на чолі оборонного відомства іншого соратника з СДПН — 62-річного Бориса Пісторіуса. Останні десять років він очолював МВС Нижньої Саксонії та боровся з ісламістами, ультраправими та іноземними хакерами. Тепер він має зайнятися переоснащенням бундесверу в кризовий момент і прийняти на себе удар критики за «нерішучість» у постачанні важких озброєнь Україні.

Сам Пісторіус дізнався новину про своє призначення на шляху з відпустки на Мадейрі, де, як пише Spiegel online, він «їв багато риби і добре розслаблявся». За чутками, регіональний політик не дуже вірив, що йому доведеться терміново летіти до Берліна. І справа зовсім не в тому, що він не має таких амбіцій. Просто своїм вибором Шольц порушив обіцянку дотримуватися гендерного паритету в уряді. Тепер там семеро жінок і дев’ять чоловіків — перекіс на користь останніх.

Шольц та Пісторіус знають один одного давно, але ніколи не були близькими. У 2019 році вони навіть змагалися один з одним у гонці за головування у СДПН, нагадує Spiegel online.

Його політичний стиль відрізняється від стилю Шольца. Пісторіус більш гострий на язик, схильний до популізму. Він любить вступати в політичні дебати і навіть не цурається конфліктів [на відміну від дипломатичного та обережного Шольца]. Червоний генерал, – пише про нього видання.

Щоправда, генеральських погонів у Пісторіуса все ж таки немає. Однак у молодості, до вивчення права в університетах Оснабрюка та Мюнстера, він відслужив в армії — і, на відміну від пані Ламбрехт, знає, як влаштовано гвинтівку.

Та й взагалі Борис Пісторіус не новачок у військових справах. У Нижній Саксонії розташована найбільша база німецького флоту та найбільша армійська база. Тому, будучи міністром внутрішніх справ регіону, Пісторіус багато контактував із військовими.

Як зазначають ЗМІ, часу на розгойдування нового міністра немає. У четвер, 19 січня, Пісторіус буде офіційно затверджений на посаді президентом ФРН, а відразу після цього прийме у себе першого гостя — шефа Пентагона Ллойда Остіна.

А 20 січня Пісторіус виступить господарем зустрічі на натовській авіабазі Рамштайн, де зберуться глави оборонних відомств із півсотні країн, щоб обговорити військову допомогу Україні. Спостерігачі визнають, що Шольц явно прагнув встигнути із призначенням до цієї дати.

Нарешті, 22 січня Пісторіус вирушить до Парижа, де пройде спільне засідання кабмінів Франції та Німеччини (до речі, перекладач німцю не знадобиться — він досконало володіє французькою, як і англійською). Там також йтиметься про постачання озброєнь Києву.

Наразі Берлін перебуває під величезним тиском. Західні колеги критикують німців за «недостатню» військову допомогу Україні. Там досі нагадують слова пані Ламбрехт, яка з початком бойових дій пообіцяла направити Києву 5000 касок — українська сторона визнала це «сміховинною подачкою». З того часу, щоправда, Берлін направив українцям чимало озброєння.

Тим часом, Польща заявила, що готова передати Києву з десяток «Леопардів» з власних арсеналів, проте всі вони німецького виробництва, а тому Німеччина має дати добро на реекспорт. Як зазначив натовський генерал у відставці Ганс-Лотар Домрезе, Шольц «догодив у леопардову капкан» — а тепер із ним в одній зв’язці опинився і Пісторіус, якому доведеться брати відповідальність за непрості рішення.

ЗМІ зазначають, що до 24 лютого 2022 року Борис Пісторіус виступав за продовження співпраці з Москвою, «як і більшість у його партії». Існує курйозне припущення, що на «проросійський» настрій політика вплинув чи не його роман із екс-дружиною колишнього канцлера Герхарда Шредера, який відомий тісними зв’язками з РФ. Деякий час Доріс Шредер-Кепф та вдівець Пісторіус зустрічалися.

Як зазначає Spiegel online, він також критикував санкції, запроваджені Євросоюзом проти Росії через Крим — мовляв, німецька економіка зазнала збитків у мільярди євро. «Це має стати приводом для перегляду санкцій. Якщо ви не досягаєте цілей, ви повинні запитати себе, чи є інструменти правильними», — говорив Пісторіус у травні 2018 року.

Однак у 2022 році його тон різко змінився. “Україна має виграти”, – зробив гучну заяву Пісторіус. Водночас він наполягає, що Німеччині «треба виявляти обережність та ще раз обережність». Політик також закликав українську сторону “утримуватися від атак через кордон РФ”.

Поділитись