“Збожеволів”: у Китаї заявили про втрату довіри до Путіна

“Збожеволів”: у Китаї заявили про втрату довіри до Путіна

Президент Росії, який заявляє про стратегічне і всеосяжне партнерство з Китаєм, втрачає довіру керівництва в Пекіні, яке дедалі більше сумнівається в тверезі його рішень і здатності вибратися з «капкану» української війни без втрат.

Китай вважає за можливе, що Росія не зможе добитися перемоги над Україною і вийде з конфлікту в статусі малозначущої держави, ослабленої політично і дипломатично на світовій арені, повідомляє Financial Times з посиланням на китайських чиновників.

Деякі з них, пише FT, в приватних дискусіях визнають принаймні деякий ступінь недовіри до Путіна особисто. За словами джерел видання, російський президент не попереджав Сі Цзіньпіна про намір вторгнутися в Україну. А у ході візиту до Китай за кілька днів до війни лише повідомив, що може вжити «заходів», якщо Київ атакує російську територію і спровокує гуманітарну катастрофу.

У Китаї це зрозуміли як сигнал про можливість обмеженого військового втручання, а не повноцінного вторгнення, яке затіяв Путін.

«Путін зійшов з розуму»,— сказав FT один з китайських чиновників на умовах анонімності. «Рішення про вторгнення було прийнято дуже невеликою групою людей [у Росії]. Китай просто не розуміє Росію»,— пояснив він.

За словами джерел FT, провали в оцінці ситуації коштували кар’єри головному експерту з Росії в китайському МЗС – заступник міністра Ле Юйчену. Володіючий російською мовою і працював у Радянському Союзі, а потім став третьою людиною в міністерстві, коли Росія і Китай активно зближалися, Ле Юйчен був виключений з претендентів на пост міністра і знижений до замглави Державний.

«Ле Юйчен був знижений на два рівні старшинства. Його визнали відповідальним за нездатність розвідки [передбачити] російське вторгнення», — сказав чиновник.

Тепер же Китай хоче знизити напруженість у відносинах із Заходом, зміцнити позиції в Європі і пропонує себе не тільки в ролі можливого миротворця, але і готовий взяти участь у післявоєнному відновленні України, кажуть джерела FT.

Про це свідчить опала Чжао Ліцзяня — одного з «яструбів» у китайському МЗС, а також призначення на пост глави відомства Цинь Гана — колишнього посла в США.

Мета Пекіна — спробувати запевнити європейських лідерів, що він готовий використати близькість відносин з Кремлем, щоб утримати Путіна від використання ядерної зброї, повідомили FT чиновники з Китаю та ЄС.

Євросоюз залишається найбільшим торговим партнером КНР, а тільки дві країни блоку — Нідерланди та Німеччина — закуповують китайських товарів на суму в 3,3 рази більше, ніж вся Росія (245 млрд доларів проти 73 млрд). При цьому РФ не входить навіть у топ-10 головних експортних ринків для китайських компаній.

«Китай зрозумів, що він опинився в протистоянні надто багатьом країнам одночасно, особливо розвиненим країнам, які залишаються його головними економічними партнерами», – каже Жан-П’єр Кабестан, експерт-китаїст в Hong Kong Baptist University.

Тому, вважає він, Китай щосили намагається зблизитися з Євросоюзом і його ключовими країнами-членами, а також з союзниками США в Азії, такими як Японія, Південна Корея і В’єтнам.

Поділитись