Наступні кілька місяців можуть стати вирішальними у війні – The Times

Наступні кілька місяців можуть стати вирішальними у війні – The Times

Відомо, що раніше колишній міністр оборони Британії Бен Воллес дозволив Україні використовувати техніку на території РФ з метою захисту.

Даунінг-стріт та Міністерство оборони Великої Британії були готові до відео про використання британських бойових танків Challenger 2 українськими військовими на території Росії. Впродовж 48 годин чиновники та політичні помічники прем’єр-міністра країни Кіра Стармера та міністра оборони Джона Хілі вели перемовини про те, як далеко можна знайти, аби підтвердити участь Великої Британії у вторгненні до Курської області, пише The Times

«Ставки були високими. Невидиме світові британське обладнання, в тому числі безпілотники, відіграло центральну роль у новому наступі України, а британський персонал протягом двох років тісно консультував українських військових у масштабах, не порівнянних з жодною іншою країною», – йдеться у матеріалі.

Водночас головний помічник російського диктатора Володимира Путіна Микола Патрушев звинуватив західні спецслужби у тому, що вони начебто допомагали планувати атаку, яка розпочалася 6 серпня, коли президент України Володимир Зеленський віддав наказ про вторгнення в РФ трьох механізованих піхотних бригад та трьох десантно-штурмових бригад.

«Коли у 2022 році почалася війна в Україні, тодішній міністр оборони консерватор сер Бен Воллес дозволив українським військовим використовувати британську техніку на території Росії за умови дотримання міжнародного права, яке дозволяє наступальні атаки на аеродроми та лінії постачання з метою самооборони», – нагадали у The Times.

У виданні наголосили, що рішення, яке Стармер і Хілі прийняли минулого тижня, було не зміною політики, а зміною тону, аби бути відкритішими щодо ролі Британії переконати головних союзників зробити більше для допомоги Україні. 

«Ми не будемо ухилятися від ідеї використання британської зброї в Росії в рамках захисту України. Ми не хочемо ніякої невпевненості або нервозності щодо підтримки Британії в цей критичний момент, а половинчаста або невпевнена відповідь могла б свідчити про це. Ми повинні пишатися тим, що передали обладнання, яке допомагає Україні в її обороні», – зауважило високопоставлене джерело в Уайтхоллі.

За словами експертів, операція у Курській області була частково розпочата, аби підняти моральний дух всередині України та зміцнити позиції Зеленського. 

«Це класичний військовий контрудар, який намагається послабити тиск в інших місцях. Українці сподіваються, що це зменшить тиск на Донбасі [де зосереджені російські атаки]», – пояснив один з провідних британських оборонних аналітиків Майкл Кларк.

«Вони хотіли створити стратегічну дилему для Росії, а саме: чи відводити війська від своїх основних зусиль в Україні, щоб впоратися з цим?», – зауважило інше військове джерело.

«Україна виявила, що Росія не має достатньої кількості засобів радіоелектронної боротьби. Вони знайшли дірку і просто пробили її, і з іншого боку нічого не було», – підкреслило джерело в силових структурах.

У The Times наголосили, що наступні кілька місяців можуть стати вирішальними у війні. Проте єдина британська зброя, яка не може бути використана на території РФ – це крилата ракета Storm Shadow. Водночас відомо, що Шаппс, наступник Воллеса, дозволив її використання в Криму.

Своєю чергою британські чиновники та експерти вважають, що їхні європейські партнери занадто стурбовані тим, що провокують російську ескалацію. Попри збільшення кількості військової техніки, яка постачається в Україну, офіційні особи з питань безпеки стверджують, що не було жодних причин того, що РФ навіть погрожувала застосувати тактичну ядерну зброю – страшний сценарій, який зробив би погрози третьої світової війни правдоподібними.

«Росіяни завжди плюються вогнем і сіркою. Я можу запевнити вас, що з початку війни вони і пальцем не поворухнули в напрямку застосування ядерної зброї. Ми постійно спостерігаємо за цим, тому що тактичне застосування ядерної зброї має багато етапів. Багато людей залучено, багато переміщень ракет», – пояснило одне з джерел в оборонному відомстві.

Джерело зазначило, що для ураження «помірно сконцентрованої» бригади чисельністю 5000 військовослужбовців знадобиться «п’ять або шість» ядерних боєголовок, що є неефективною стратегією.

«Що буде далі, залежить від військової гри в кішки-мишки. Є припущення, що Росія контратакує під Курськом до настання зими наприкінці жовтня. Західні аналітики сходяться на думці, що українці не захочуть намагатися утримати всі захоплені позиції. Наразі це успіх для Зеленського і ганьба для російських військових, які вже втратили 15 000 бронемашин і 6 000 танків і були змушені розгорнути ветеранів Т-54, 70-річну модель, виведену з експлуатації понад 40 років тому», – йдеться у матеріалі видання.

Проте через можливість приходу Дональда Трампа до влади, команда Стармера та високопосадовці Британії докладають зусиль, аби посилити підтримку України. 

«Демократична країна, на яку напав її сусід-автократ, є катастрофою не лише для цієї країни, але й для всього світу. Тому демократії не повинні зупинятися ні перед чим, щоб забезпечити перемогу свободи. Ми не можемо просто сподіватися на те, що Україна переможе Росію, ми також повинні надати засоби для цього», – зауважив колишній Міністр внутрішніх справ Великої Британії Грант Шаппс.

Поділитись