Населення України за два роки скоротилося з 42 до 35 мільйонів осіб

Населення України за два роки скоротилося з 42 до 35 мільйонів осіб

За два роки населення України у межах 1991 року скоротилося з 42 до 35 мільйонів осіб.

Про це заявив заступник директора українського державного Інституту демографії та проблем якості життя Олександр Гладун.

За його словами, це приблизно можна порівняти з даними ООН про 6,5 мільйонів українських біженців за кордоном.

Зазначимо, що названа вище цифра 42 мільйони до повномасштабного вторгнення зазвичай фігурувала як офіційна оцінка кількості населення на підконтрольній Україні території (без урахування Криму та частини Донбасу). Тобто не в межах 1991 року.

При цьому ще до вторгнення загальноприйнятою серед експертів точкою зору було те, що насправді кількість мешканців України ще менша, оскільки мільйони людей вже тоді поїхали на заробітки за кордон. Називалися цифри в 35-38 мільйонів населення, яке реально проживало до 24 лютого 2022 року на підконтрольній Україні території.

При цьому Гладун в інтерв’ю DW висловив думку, що біженців після війни Європа повертатиме неохоче.

«У сучасній Європі демографічна ситуація також не дуже хороша, тому вони зацікавлені в українцях. І, швидше за все, у більшості країн буде політика, спрямована на те, щоб їх залишити з огляду на нинішні активні дії щодо їх адаптації», – заявив демограф.

До того ж, після війни він прогнозує зустрічні міграційні потоки – тобто частина чоловіків поїде до своїх родин за кордон.

Але в Україні зростає не лише міграція, а й смертність. Причина не лише у загибелі внаслідок бойових дій, а й у зниженні рівня медобслуговування та зростання серцево-судинних захворювань.

За два військові роки, за даними українського Мін’юсту, на підконтрольних Україні територіях зареєстрували понад мільйон смертей: у 2022 році – 541,7 тисячі, минулого року – 496,2 тисячі.

Падіння показника у 2023 році пов’язане з тим, що зменшилась кількість областей, охоплених війною, вважає Гладун.

Зазначимо, що у довоєнному 2021 році смертність була вищою – 714 263 особи, за даними Держстату. Але ці дані включали ті регіони, які Росія захопила після відкритого вторгнення.

Гладун при цьому не в курсі, чи входить до цифр Мін’юсту статистика щодо загиблих військових, оскільки вона засекречена. Але вважає, що має входити, оскільки їхнім сім’ям також видаються документи про смерть.

При цьому досить різко впала народжуваність – минулого року вона на 31,5% нижча, ніж у довоєнному 2021-му і на 9% менша, ніж позаминулого року.

Така тенденція може призвести до того, що у 2035-2037 роках частка вікової групи населення до 18 років становитиме 12-15 відсотків порівняно з 25 відсотками, зафіксованими у 1993 році.

«А це означає, що з їх переходом у репродуктивний вік у наступному поколінні народиться ще менше дітей. Відповідно у наступному – ще менше», – зазначає демограф.

Поділитись