Ситуація на розділової лінії між невизнаною Косовому та Центральною Сербією продовжує загострюватися з кожним днем.
За останніми даними військові з Канади, Польщі та США з міжнародної місії під егідою НАТО в Косово (KFOR) прибутку на КПП «Ярині», щоб взяти його під контроль.
Сама обстановка напружена ще з початку минулого тижня, коли сотні косовських силовиків всупереч брюссельську угоду, що регулює взаємодію сербів і косоварів, зайняли КПП «Ярині» і «Брняк» на кордоні з Сербією. Причиною їх дій стали заворушення, викликані відмовою пропускати машини з сербськими номерами. Серби, які живуть на півночі невизнаної офіційним Белградом території, давно використовували державні номери, видані не влада Косово, а Сербією, але в цей раз косовари почали вилучення цих реєстраційних знаків і установку нових, вимагаючи за це 5 євро. Справа в тому, що сама Сербія також вже використовує подібну практику, але щодо косовських номерів.
В результаті хвилювання стали набувати масового характеру, і в Приштині вирішили направити на КПП спецназ. Ситуація ускладнилася ще сильніше 23 вересня, коли косовські поліцейські атакували трьох сербів, в результаті чого один з них потрапив до лікарні, а потім невідомі напали на два прикордонних пункти реєстрації авто. Влада в Белграді не стала загострювати ситуацію.
– Сербія не піднімала армію і поліцію, це дуже важливо. Ми підвищили готовність армії і поліції. Сербія не увійшла на територію Косово не тому, що ми не вважаємо Косово і Метохія своєю територією, а тому що відповідно до угоди в Куманово 1999 року і всіма рішеннями після нього … не маємо права цього робити, – заявив президент республіки Олександр Вучич в ефірі телеканалу TV Pink.
Вучич підтвердив відсутність планів вводити війська в Косово в ході телефонної розмови з генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом.
– Чи не хочемо поставити під загрозу мир жодним чином. Нам світ найбільш потрібно, – заявив сербський лідер, відзначивши готовність чекати реакції Північноатлантичного альянсу 24 години, однак, якщо після цього «продовжиться погром населення», то «Сербія відреагує і не допустить того, що було в 1990-х і в 2004 році» .
Мабуть, отримавши такий ультиматум, натовські війська і вирішили навести порядок на кордоні. Правда поки не ясно, що будуть робити сили KFOR з загарбниками – чи будуть намагатися прибрати їх з захоплених об’єктів або просто стануть дивитися, сподіваючись, що ситуація вирішиться сама собою.