США оголосили про повернення до Договору про заборону ядерних випробувань

США оголосили про повернення до Договору про заборону ядерних випробувань

Адміністрація Сполучених Штатів відновлює підтримку Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань і має намір працювати над його вступом в силу.

Про це заявила заступник держсекретаря з контролю над озброєннями і міжнародної безпеки Бонні Дженкінс.

Неефективний відповідь на епідемію коронавируса говорить про неготовність влади і суспільства справлятися з погрозами інших криз, вважають вчені-ядерники

«Я хочу з самого початку дати ясно зрозуміти, що США підтримують ДВЗЯВ і прихильні роботі з досягнення його вступу в силу», – йдеться в заяві Дженкінс, опублікованому на сайті американського Держдепу.

Підписаний 25 років тому договір зобов’язує кожну державу-учасницю «не виробляти будь-який випробувальний вибух ядерної зброї і будь-який інший ядерний вибух, а також заборонити і запобігати будь-який такий ядерний вибух в будь-якому місці, що знаходиться під її юрисдикцією або контролем».

Попередня адміністрація колишнього президента Дональда Трампа в оновленій ядерної доктрини Сполучених Штатів оголосила про відмову домагатися ратифікації та набуття ДВЗЯВ чинності та залишила за собою право, якщо буде потрібно, відновити ядерні випробування.

На даний момент документ підписаний 185 країнами, його ратифікували 170 з них. Для його вступу в силу необхідна ратифікація 44 держав, перелічених у спеціальному додатку. Ратифікацію провели 36 з них, включаючи три країни, у яких є ядерна зброя: це Росія, Великобританія і Франція. З решти восьми договір не підписали три: КНДР, Індія і Пакистан. Ще п’ять країн підписали, але не ратифікували: це США, Китай, Ізраїль, Іран і Єгипет.

«Ми визнаємо серйозність труднощів, які лежать на шляху до цієї мети, труднощів, які включають необхідність ратифікації всіма залишаються країнами з додатка 2, деякі з яких ще навіть не підписали договір», – заявила Дженкінс.

24 лютого стало відомо, що масштабні ядерні навчання НАТО Able Archer могли спровокувати ядерну війну між СРСР і США в 1983 році. Згідно з розсекреченими матеріалами, що виникла нестабільна ситуація була викликана серйозним нерозумінням, спровокованим навчаннями НАТО. Їх мета полягала в перевірці ядерної спроможності сил альянсу в європейських країнах, а також за їх межами, через що знаходиться в НДР 16-а повітряна Червонопрапорна армія перевела літаки в підвищену боєготовність.

2 лютого голова стратегічного командування ВС США Чарльз Річард заявив, що Сполучені Штати повинні бути готові до ядерної війни з Китаєм або Росією. Річард підкреслив, що Пентагону необхідно сприймати загрозу ядерного конфлікту як реальну, а також розробити нові концепції стримування, а при необхідності і ведення ядерної війни.

Ці висловлювання викликали подив у першого заступника голови міжнародного комітету Ради Федерації Володимира Джабарова. Він зазначив, що діючі військові зазвичай не люблять висловлюватися на цю тему, тому що побоюються подібного розвитку подій.

Поділитись