Нове загострення між Азербайджаном та Вірменією.
Президент Азербайджану Алієв заявив про намір «відкрити» Зангезурський коридор, що пролягає на території Вірменії.
Це частина території Вірменії, яка поділяє Азербайджан та Нахічеванську область – азербайджанський анклав, що межує з Вірменією, Іраном та Туреччиною. Захоплення Зангезурського коридору дозволить Азербайджану встановити пряме сухопутне сполучення з Туреччиною.
«Вони (Вірменія – Ред.) не повинні діяти як географічна перешкода між Туреччиною та Азербайджаном. Зангезурський коридор повинен і буде відкритий. Чим раніше вони це зрозуміють, тим краще», – сказав Ільхам Алієв.
Крім того, він зробив низку інших різких заяв. Зокрема, назвав Вірменію «фашистською державою».
«Фашизм у Вірменії має бути знищений. Його знищить або керівництво Вірменії, або ми», – заявив Алієв.
Він закликав Францію та інші країни припинити постачання зброї Вірменії, яку назвав джерелом загрози в регіоні, а вже поставлену зброю повернути. Він назвав це «умовою» Баку.
«Озброєння Вірменії призведе лише до нової напруженості. Ми цього не хочемо. Ми хочемо миру. Вірменія фактично є джерелом загрози для регіону», – сказав Алієв.
Також він закликав змінити Конституцію Вірменії для підписання мирної угоди. Говорить, якщо Єреван не захоче його підписувати, то Баку теж не захоче.
При цьому Алієв заявив про намір підняти відносини зі США «на стратегічний рівень» після зміни влади у Вашингтоні.
Алієв сказав, що Баку поділяє «дуже чіткі, відкриті меседжі» Трампа, «тому великі надії, у тому числі буде можливість наблизитися до стратегічного рівня американо-азербайджанських зв’язків».
Зазначимо, що адміністрація Байдена дружньо ставилася до нинішньої вірменської влади на чолі з Пашиняном (його та багатьох членів його команди вважають близьким до структур Сороса), а Азербайджан різко критикувала за порушення прав і свобод людини.
Алієв у відповідь звинувачував Вашингтон (а також Францію) в організації кампанії з дискредитації Баку та постачання зброї Вірменії.
Ймовірно, президент Азербайджану сподівається, що після приходу до влади Трампа підтримка Вірменії з боку США різко ослабне. І Баку зможе посилити позицію в переговорах з Єреваном, висуваючи йому нові вимоги (зокрема щодо Зангезурського коридору), розмовляючи з позиції сили.